Wzrośnie kwota stypendiów przyznawanych sportowcom za wybitne osiągnięcia. Sejm znowelizował ustawę o sporcie. Za było 425 posłów, nikt nie był przeciw wstrzymało się 19 osób.
Zgodnie z ustawą, od nowego roku wysokość stypendiów sportowych będzie zależała od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Teraz jest to stała kwota, która obowiązuje od 2005 roku – to jest 2300 złotych. Od 1. lipca płaca minimalna wynosi w Polsce 4300 złotych brutto.
Podczas dyskusji na sali plenarnej minister sportu Sławomir Nitras mówił, że stypendia muszą być wyższe, ponieważ chodzi o zbudowanie głębszego zaplecza dla sportu, by zawodnicy nie rezygnowali z kariery, bo nie mogą się utrzymać. Mówił też, że przepisy podnoszą też kwoty nagród za imprezy rangi mistrzowskiej. Zapewnił, że jak tylko prezydent ustawę podpisze, on wyda odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Mistrzowie olimpijscy i paraolimpijscy mają dostać jednorazowo 100 tysięcy złotych, a ich trenerzy 25 tysięcy złotych.
Wicemistrzowie dostaną 70 tysięcy złotych, a trenerzy – 20 tysięcy. Brązowi medaliści mają dostać 55 tysięcy, a trenerzy – 17 tysięcy złotych.
Ustawa ma wejść w życie 1. stycznia, ale jej przepisy obejmą uczestników tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu, które rozpoczynają się w piątek.
Jutro nowelizacją ma się zająć Senat, a w piątek ma być przekazana prezydentowi do podpisu.