Renta wdowia z zielonym światłem od rządu. Rada Ministrów zdecydowała, że cała koalicja rządowa poprze projekt ustawy, który zakłada, iż owdowiała osoba będzie mogła przejąć część emerytury po zmarłym małżonku. Na czwartek zaplanowane jest Sejmie drugie czytanie obywatelskiego projektu.
To obywatelski projekt ustawy, który powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji. Podpisało się pod nim ponad 200 tysięcy osób. Zgodnie z założeniem wdowiec lub wdowa będą mogli powiększyć swoją emeryturę o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Jest też druga opcja polegająca na pobieraniu połowy swojego świadczenia i całej renty rodzinnej.
Obecnie można pobierać tylko jedno świadczenie, co – jak mówił premier Donald Tusk – stawia wiele osób w bardzo trudnej sytuacji finansowej.
“W tych najtrudniejszych przypadkach śmierć któregoś ze współmałżonków oznacza nie tylko dramat z powodu odejścia, ale też dramat finansowy. Taki był powód, dla którego Lewica, ale także pozostałe kluby, w kampanii wyborczej informowały, że naszą intencją będzie wprowadzenie tak zwanej renty wdowiej” – mówił premier.
Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że to pomoc dla całych rodzin.
“Wyciągamy rękę nie tylko do osób starszych, ale także często do ich dzieci i wnuków, na barkach których dzisiaj spoczywa wsparcie finansowe osoby starszej” – tłumaczyła.
Minister rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że samotnym seniorom jest trudniej związać koniec z końcem, ponieważ nie mają wielu możliwości, żeby poszukać dodatkowego zatrudnienia.
Według szacunków ministerstwa rodziny początkowo wprowadzenie renty wdowiej rocznie miałoby kosztować budżet państwa 8-10 miliardów złotych. W kolejnej fazie koszty miałyby być wyższe. Docelowo państwo ma przeznaczyć na rentę wdowią ponad 20 miliardów złotych. Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada pomoc dla osób, które po śmierci współmałżonka znajdą się w trudnej sytuacji, dlatego zamożniejsi nie będą z tego korzystali.