Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie nowelizacji Kodeksu Wyborczego. Wprowadzała ona możliwość powszechnego głosowania korespondencyjnego. Powodem decyzji prezydenta jest między innymi brak możliwości takiego głosowania w wyborach samorządowych dla osób będących na kwarantannie i w izolacji. Andrzej Duda odniósł się również do tego, że w sejmowych pracach nad nowelizacją nie uczestniczyli Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik.
Nowelizacja rozszerza prawo do głosowania korespondencyjnego na wszystkich wyborców, niezależnie od wieku, czy stanu zdrowia.Wyjątkiem są wybory samorządowe, gdzie prawo do głosowania korespondencyjnego nadal będzie przysługiwało tylko osobom niepełnosprawnym i osobom, które ukończyły 60 lat.
W opublikowanym komunikacie przekazano również, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik byli wykluczeni z prac nad ustawą w Sejmie. „Problem konstytucyjny w tym przypadku sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy uchwalenie zaskarżonej ustawy w okolicznościach częściowego niedopuszczenia posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do wykonywania mandatu […], skutkowało naruszeniem zasady legalizmu wyrażonej w art. 7 Konstytucji […], a tym samym do niekonstytucyjności całej ustawy” – czytamy we wniosku,
Andrzej Duda złożył wniosek w trybie kontroli prewencyjnej, a oznacza to, że nowe przepisy nie wejdą w życie przynajmniej do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Według nowych przepisów głosować korespondencyjnie w wyborach będzie mógł każdy wyborca, zarówno w kraju jak i za granicą, z wyjątkiem głosowania w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójtów. Ponadto zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju będzie zgłaszany wójtowi gminy do 13 dnia przed dniem wyborów, a za granicą – konsulowi do 30 dnia przed dniem wyborów. W okręgach zagranicznych powstaną za to specjalne komisje do obsługi głosowania korespondencyjnego.