Nie żyje aktor Jerzy Stuhr, miał 77 lat

0
Fot. Facebook: Związek Artystów Scen Polskich
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr, wybitny aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser i scenarzysta, profesor sztuk teatralnych, rektor PWST w Krakowie w latach 1990-1996 i2002-2008. Informację o jego śmierci podał portal onet.pl, powołując się na wiadomość od syna artysty, Macieja Stuhra.

Jerzy Stuhr rozpoczął karierę w Starym Teatrze w Krakowie. Występował w spektaktlach Andrzeja Wajdy. Jednak największą popularność przyniosły mu role filmowe. Pracował z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Krzysztofem Zanussim, Juliuszem Machulskim, Jerzym Jarockim, Wandą Laskowską i innymi wybitnymi twórcami. Rozpoznawalność zyskał między innymi dzięki rolom w “Seksmisji” czy “Kingsajzie”. 

Zdaniem krytyków rozpoczął nową erę w polskim duybbingu – jego najsłynniejszą rolą jest osioł ze “Shreka”, ale głos podkładał między innymi pod listonosza Josepha Roulina w nominowanym do Oscara “Twoim Vincencie”. 

W ostatnich kilkunastu latach zmagał się z problemami zdrowotnymi, walczył z nowotworem, przeszedł zawał serca i udar. 

Jerzy Stuhr został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie “Persona non grata” w 2005. W 2018 roku otrzymal nagrodyę specjalną za osiągnięcia życia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!