USA pożyczy Polsce 2 miliardy dolarów na siły zbrojne

0
Fot. state.gov
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone ogłosiły zawarcie z Polską drugiej umowy o bezpośredniej pożyczce w wysokości 2 miliardów dolarów na finansowanie sił zbrojnych. Poinformował o tym komunikacie rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

“Polska jest silnym sojusznikiem USA, a ta umowa jeszcze bardziej wzmocni wschodnią flankę NATO” – oświadczył rzecznik Departamentu Stanu. Matthew Miller przypomniał, że Polska realizuje duży program modernizacji sił zbrojnych, obejmujący zakup amerykańskiego sprzętu obronnego, takiego jak samoloty F-35, systemy rakietowe Patriot i czołgi Abrams. 

“Polska jest liderem w NATO, wydając obecnie cztery procent PKB na obronność, co jest najwyższym wynikiem w Sojuszu” – podkreślił Miller. Wskazał, że stacjonują w niej tysiące amerykańskich i sojuszniczych wojsk, w tym Kwatera Główna V Korpusu USA w Poznaniu. 

Departament Stanu poinformował, że rząd USA zapewni do 60 milionów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego w celu subsydiowania kosztów oprocentowania tego kredytu. Środki z pożyczki zostaną przeznaczone na finansowanie pilnych zamówień artykułów i usług obronnych ze Stanów Zjednoczonych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!