Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska powiedziała, że realizacja projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego jest gwarantem rozwoju infrastruktury w Polsce. Jak podkreśliła na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, ogłoszone przez premiera zmiany pierwotnej koncepcji budowy CPK, są wynikiem rewizji projektu.
„Żeby rozwijała się infrastruktura lotnicza, a przy okazji również drogi i kolej. Żeby z każdego miejsca w Polsce można było mieć blisko lotnisko i się do niego dostać, czyli rozwój Polski regionalnej. Dlatego ten projekt zakłada maksymalnie stuminutowy dojazd do lotnisk” – tłumaczyła Aleksandra Gajewska.
Anna Gembicka z Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że żaden z zapowiadanych przez rząd audytów projektu przygotowanego przez PiS, nie został przeprowadzony. Oceniła, że wiele pierwotnych parametrów koncepcji się nie zmieniło.
„Okazuje się, że presja ma sens, że ruch społeczny, który powstał wokół tematu CPK, był na tyle duży, że najpierw udało się przekonać Lewicę, później Trzecią Drogę, a ostatecznie Donald Tusk stwierdził, że będzie to realizował” – dodała Anna Gembicka.
Poseł Lewicy Andrzej Szejna zaznaczył, że rząd urealnił projekt CPK, gdyż we wcześniejszej koncepcji zakładano zbudowanie lotniska o pojemności co najmniej do 100 milionów pasażerów.
„Mówimy teraz o 32 milionach i to jest realna ocena. Projekt został dostosowany do potrzeb rozwojowych Polski, do potrzeb rynku i możliwości funkcjonowania na zdrowych zasadach finansowych i zarabiania pieniędzy, a nie robienia polityki” – mówił Andrzej Szejna.
Premier Donald Tusk zadeklarował, że do roku 2032 powstanie lotnisko w Baranowie oraz pierwszy odcinek kolei dużych prędkości. Będą to pierwsze elementy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma obsługiwać 34 miliony pasażerów rocznie z możliwością dalszej rozbudowy.