Donald Tusk o inwestycjach i CPK: Polska stanie się jednym wielkim megalopolis

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

“Polska stanie się jednym wielkim megalopolis, co oznacza, że w projekt komunikacji zostaną włączone wszystkie duże miasta w Polsce”- mówił premier Donald Tusk, przedstawiając koncepcję przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zmodyfikowany projekt CPK ” będzie “trójskokiem” w nowoczesność i w odpowiednią dla wyzwań XXI wieku strukturę państwa polskiego”- dodał. Pierwszym i najważniejszym elementem ma być sieć kolejowa. 

“Sieć kolejowa, którą proponujemy i jesteśmy już w fazie projektów i finansowania, to będą koleje, które łączą polskie miasta między sobą i ze stolicą”- podkreślał szef rządu. “Powstanie gęsta sieć, która będzie łączyła realne skupiska ludzi i obsługiwała potoki pasażerów, a nie jakieś ideologiczne wymysły”- dodał.

Premier mówił, że tzw. projekt Polska Sto minut będzie dotyczył na początku kilku, a potem wielu innych dużych polskich miast. Mniej więcej w sto minut będziemy mogli dojechać z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska.

Koleje Dużych Prędkości, łączące Warszawę z Poznaniem i Wrocławiem, będą osiągały prędkość od 300-320 kilometrów na godzinę “To powinno zapewnić komunikację między stolicą a wszystkimi dużymi ośrodkami miejskimi w 100 minut lub mniej”- podkreślał.

Rząd ma też dbać o sieć lotnisk regionalnych. Szybko zostanie rozbudowane i zmodernizowane lotnisko w Modlinie i ma to być port lotniczy dla popularnych, tanich linii lotniczych. “Dokończymy inwestycje drogowe tak, aby połączenie między Modlinem a centrum Warszawy było jak najbardziej dogodne dla ruchu samochodowego. Połączymy również Dworzec Centralny z Lotniskiem w Modlinie linią kolejową”- dodał premier.

Lotnisko w Baranowie ma być najnowocześniejsze w Europie. Będzie połączone nie tylko Koleją Dużych Prędkości, ale zostanie rozbudowana również autostrada między Warszawą a Łodzią, powstanie m.in. trzeci oraz czwarty pas autostrady.

“Chcemy zapewnić Okęciu funkcję nowoczesnego lotniska. Zostanie ono pilnie zmodernizowane i usprawnione. I temu poświęcimy najbliższe tygodnie i miesiące”- mówił Donald Tusk 

Trzecim elementem tego “trójskoku” będą Polskie Linie Lotnicze. “Chcę, żeby najlepsi menadżerowie pomogli w tym ambitnym projekcie, aby LOT stał się firmą mniej więcej rzędu Lufthansy. To wymaga uzupełnienia floty do ponad 130 samolotów”- powiedział Donald Tusk.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!