Premier D. Tusk: ustawa ws. wojska i służb pozwoli lepiej chronić granicę

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Projekt ustawy, wprowadzający ułatwienia w używaniu broni przez wojsko i funkcjonariuszy pozwoli skuteczniej chronić naszą granicę oraz całe państwo przed aktami agresji – powiedział premier Donald Tusk. „Chciałbym wam zadedykować ten projekt” – zwrócił się do funkcjonariuszy szef rządu podczas obchodów 100-lecia Służby Ochrony Państwa.

„W sytuacji krytycznej, w obronie własnej, w obronie państwa i granicy, służby mundurowe, żołnierze i funkcjonariusze będą mogli bezpiecznie używać na przykład broni. To było coś, na co czekali ci, którzy na co dzień narażają swoje życie i zdrowie dla bezpieczeństwa naszych granic i państwa” – mówił Donald Tusk. 

Projekt ustawy przewiduje zmiany w przepisach dotyczących użycia broni przez żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb mundurowych, którzy służą na granicy z Białorusią. Chodzi o prostsze zasady użycia broni w sytuacji bezpośredniego zagrożenia ze strony na przykład agresywnych grup migrantów, którzy w ostatnich tygodniach codziennie próbują siłowo forsować granicę.

Nowe przepisy mają uelastycznić zasady użycia broni przez wojsko, policję i Straż Graniczną w sytuacji zagrożenia o charakterze hybrydowym w czasie pokoju. 

Zmiany obejmą odpowiednie przepisy w ustawie o obronie ojczyzny oraz w kodeksie karnym. Chodzi o artykuł 25. i opisane w nim przepisy dopuszczające użycie broni. Rząd chce rozszerzyć ten artykuł i dodać w nim zapis mówiący o stanie wyższej konieczności.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!