Premier D. Tusk w Luksemburgu

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Członkowie Rady Europejskiej są bardzo blisko porozumienia w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej – zapewnił w Luksemburgu premier Donald Tusk. 

“Cieszę się, że wszyscy członkowie dzielą te same wartości, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i walkę z atakami hybrydowymi na granicach” – mówił szef rządu na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Luksemburga. Polski premier podkreślił, że najwyższe stanowiska prawdopodobnie obejmą Ursula vor der Leyen, António Costa i Kaja Kallas. “Jestem przekonany, że przywódcy podejmą konkretne decyzje w przyszłym tygodniu, podczas oficjalnego spotkania Rady Europejskiej” mówił Donald Tusk.

Do tej pory przywódcy 27-mki nie uzgodnili, kto stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. Kandydatką centroprawicy jest Ursula von der Leyen, która ma być przewodniczącą Komisji na drugą kadencję. Centrolewica popiera byłego premiera Portugalii Antonio Costę na przewodniczącego Rady Europejskiej, a liberałowie premier Estonii Kaję Kallas na szefową unijnej dyplomacji.
Premier Luksemburga Luc Frieden powiedział z kolei, że jego kraj chce rozwijać współpracę z Polską w zakresie obronności.

Podkreślił, że obydwa kraje już współpracują w zakresie gospodarczym. Zwrócił uwagę, że obronność jest istotna dla wszystkich naszych krajów i to nigdy nie jest odpowiedzialność jednego kraju. “Luksemburg zamierza zwiększyć wydatki na obronność w najbliższych latach, o czym dokładnie poinformuję podczas szczytu NATO w lipcu w Waszyngtonie” – mówił Luc Frieden.

Premier Luksemburga zaznaczył, że obronność małego państwa jest uzależniona od solidarności innych krajów sojuszniczych i dlatego Luksemburg jest wdzięczny za to, co Polska robi wspólnego bezpieczeństwa krajów NATO. “Jednak nie możemy tego zrzucać na barki innych” – podkreślił Luc Frieden.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez kwaterę główną Sojuszu Północnoatlantyckiego, 23 kraje NATO przeznaczają na obronę wymagane co najmniej 2 procent swojego PKB. To rekordowa liczba. Polska pozostaje liderem rankingu już drugi rok z rzędu z wydatkami na poziomie 4,12 procent PKB.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!