Spotkanie MSZ Polski i Mołdawii

0
Fot. X: MSZ
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Polska będzie wspierać europejskie aspiracje Mołdawii. Szef polskiej dyplomacji spotkał się ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Mihaiem Popsoiem.

„Popieramy szybką akcesję Mołdawii do Unii Europejskiej i potrzebujemy szybko zorganizować międzyrządową konferencję w tej sprawie” – powiedział Radosław Sikorski. Jak dodał, Polska będzie „wspierać […] reintegrację Republiki Mołdawii w jej legalnych granicach, oczywiście z poszanowaniem praw mniejszości zgodnie z unijnymi standardami”. Szef polskiej dyplomacji podkreślił jednocześnie, że polski rząd „zdecydowanie potępia rosyjską wojnę hybrydową przeciwko mołdawskiej suwerenności i mołdawskiej demokracji”.

Minister spraw zagranicznych Mołdawii wyraził duże zadowolenie z dotychczasowej współpracy z Polską, nazywając wzajemne relacje “partnerskimi”.

„Liczymy na konsolidację naszej współpracy na poziomie politycznym, gospodarczym” – powiedział Mihai Popsoi. Wskazał przy tym, że „od początku tego roku Mołdawia odnotowała dwudziestoprocentowy wzrost eksportu do Polski”. Dodał też, że „z niecierpliwością czekamy również na konsolidację naszej współpracy w zakresie budowania odporności Mołdawii na rosyjskie wpływy”.

W ostatni piątek ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej jednomyślnie zatwierdzili tzw. ramy negocjacyjne, wyznaczające ścieżkę rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Oznacza to, że oba kraje rozpoczną negocjacje jeszcze w czerwcu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!