MEN: od września wszyscy ukraińscy uczniowie w polskim systemie edukacji

0
Fot. X: MEN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od września wszystkie ukraińskie dzieci, żyjące w Polsce będą miały obowiązek nauki w polskim systemie edukacji. Według ministerstwa edukacji narodowej, dotyczy to około 75 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy mieszkają w naszym kraju. Obowiązek szkolny będzie połączony z wypłatą świadczenia 800 plus.

Szczegóły rozwiązań przedstawiła wiceminister edukacji Joanna Mucha, która zapewniła, że możliwość nauki przysługuje każdemu, kto żyje w Polsce: “Ja naprawdę nie wyobrażam sobie sytuacji, w której pozwolilibyśmy na to, wychowywała się w Polsce, rosła w Polsce bez edukacji. Każde dziecko ma prawo do edukacji. Nie realizowaliśmy tego prawa dla sporej części dzieci ukraińskich dotąd. Chcemy to naprawić”, dodała Joanna Mucha. 

Wiceszefowa resortu edukacji mówiła, że polski system już przygotowuje się na zmiany. W szkołach ma być więcej asystentów międzykulturowych i psychologów.

Kolejne kroki mają pomóc uczniom płynnie wejść do polskiego systemu – wylicza Joanna Mucha: “Dzieci będą miały zaoferowane dodatkowe 4 godziny języka polskiego poza zajęciami. Wydłużamy tez możliwość nauki języka polskiego z 24 do 36 miesięcy. Co oznacza, że te dzieci, które pojawiły się dwa lata temu w Polsce szkole będą mogły nadal uczyć się języka polskiego”, dodała Joanna Mucha.

Aby zapisać dziecko do szkoły, rodzic ukraiński przychodzi do rejonowej placówki i zapisuje do niej dziecko. Jeśli w szkole nie będzie miejsc, samorząd ma obowiązek zorganizować dowóz dziecka do innej szkoły. Według zapewnień wiceministry edukacji – są na to zapewnione środki finansowe. 

Decyzja w sprawie nałożenia obowiązku szkolnego na mieszkających w Polsce uchodźców została omówiona ze stroną ukraińską.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!