Nagrody “Kustosz Pamięci Narodowej” rozdane

0
Fot. Facebook: IPN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozdane zostały nagrody Instytutu Pamięci Narodowej “Kustosz Pamięci Narodowej”. Tytuły “Kustosza Pamięci Narodowej” przyznane zostały po raz 23. Nagroda wręczana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystości dziękował wszystkim wyróżnionym za ich działania i wysiłki na rzecz podtrzymywania pamięci o naszej przeszłości. “Przez całe swoje życie służą prawdzie o polskiej historii. Są nie tylko świadkami wydarzeń historycznych, ale dzielą się swoim świadectwem z kolejnymi pokoleniami Polaków. Dziś do grona Kustoszy Pamięci Narodowej dołączają kolejne wybitne osoby, które od dekad służą polskiej pamięci i prawdzie historycznej”.

List od prezydenta Andrzeja Dudy do laureatów nagrody odczytała doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska. Andrzej Duda podziękował w liście , za działania wszystkich, którzy zostali Kustoszem Pamięci Narodowej. “Uhonorowanych łączy umiłowanie ojczyzny, wszystkie ich dzieła zasługują na wielkie uznanie, na szacunek i wdzięczność za poświęcenie w służbie dla Rzeczpospolitej i współobywateli”.

W tym roku tytułem Kustosza Pamięci Narodowej zostali uhonorowani: działacz społeczny, członek opozycji antykomunistycznej i poeta, inicjator przywrócenia odznaczenia Krzyża Niepodległości i utworzenia Krzyża Wolności i Solidarności Tadeusz Drwal; Ojciec Franciszek Pająk, który upamiętnia postacie i dzieło wybitnych patriotów polskich, w czasie kiedy był przełożonym krakowskiej wspólnoty braci kapucynów, a następnie prowincjałem, klasztor stał się ważnym ośrodkiem działalności konspiracyjnej krakowskiej “Solidarności”. Zofia Biernadska – świadek szlaku armii generała Władysława Andersa, brała udział w bitwie pod Monte Cassino – zajmowała się rannymi. Mieszka w Chicago, gdzie od wielu lat aktywnie działa na rzecz upamiętniania najnowszej historii Polski.

Statuetkę i dyplom “Kustosza” otrzymało także Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka” zrzeszające członków rodzin, które straciły bliskich w Piaśnicy. Jego celem jest opieka duchowa nad rodzinami i wspólne budowanie pamięci o ofiarach niemieckich narodowych socjalistów.
Pośmiertnie nagrodę przyznano biskupowi Władysławowi Miziołkowi, który pełnił posługę kapłańską i biskupią w czasach niemieckiej okupacji oraz komunistycznego zniewolenia współpracując z Polskim Państwem Podziemnym. Przewodniczył powołanemu w grudniu 1981 roku Prymasowskiemu Komitetowi Pomocy Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Dzięki jego działaniom udało się zebrać i przechować zapisy zbrodni stanu wojennego, by nie wpadły w ręce SB.

W sumie od początku istnienia nagrody uhonorowano tytułem Kustosza Pamięci Narodowej ponad 100 osób i organizacji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!