Zmarł Janusz Rewiński, aktor i satyryk

0
Fot. radiolodz.pl/filmpolski.pl - kadr Tygrysy Europy
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

1 czerwca zmarł Janusz Rewiński, aktor i satyryk. Miał 74 lata. Znany był z występów w kabaretach: Piwnica pod Baranami, Tey oraz Kabarecie Olgi Lipińskiej. 

Był również aktorem telewizyjnym i filmowym. Wystąpił między innymi w filmach “Kiler” i Kiler-ów 2-óch”. W obu częściach kultowej komedii Juliusza Machulskiego wcielił się w postać gangstera – Siary. 

Popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym grał rolę “Miśka”, gruboskórnego dyrektora teatru. 
Przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w kabarecie Tey. W latach 80. pojawił się między innymi w duecie z Bohdanem Smoleniem. 

Zagrał w licznych filmach, w tym “Podróże pana Kleksa”, “Dziewczynka z hotelu Excelsior”, “Uprowadzenie Agaty”, “Superprodukcja”, Ryś”. Wystąpił też w takich serialach jak “Zmiennicy” czy “Tygrysy Europy”.

W latach 1991-1993 Janusz Rewiński sprawował mandat posła na Sejm RP I kadencji z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.
W 2016 roku został odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2010 odebrał srebrne odznaczenie

Urodził się 16 września 1949 roku w Żarach. Ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, a w 1972 studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Podczas studiów Janusz Rewiński występował w prowadzonym przez Wiesława Dymnego programie telewizyjnym “Spotkania z Balladą” oraz w Piwnicy Pod Baranami. Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym występował w roli Wacława oraz Papkina w “Zemście” Aleksandra Fredry. Po udanym debiucie w Poznaniu przez kilka lat wraz z Zenonem Laskowikiem występował w kabarecie Tey. W latach 80. pojawił się między innymi w duecie z Bohdanem Smoleniem. 

Był posłem na Sejm I kadencji z list Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. W 1993 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z listy Kongresu Liberalno-Demokratycznego, po czym wycofał się z działalności politycznej. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!