W Sejmie o problemach rolnictwa w Polsce

0
Fot. X: SEJM RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rozmowy o bieżących problemach rolnictwa i wyzwaniach przyszłości w Sejmie. Marszałek izby Szymon Hołownia zorganizował konferencję z udziałem rolniczych związkowców, członków rządu oraz przedstawicieli instytucji podległych resortowi rolnictwa.

Otwierając debatę Szymon Hołownia wyraził nadzieję, że to pierwsze z serii spotkań z tą grupą zawodową. “Bądźmy ze sobą szczerzy: nie jesteśmy w stanie dziś doprowadzić do tego, że przy tym stole doprowadzimy do wspaniałego rozwiązania wszystkich problemów. Jeśli uważacie, że dobrą koncepcją byłoby na przykład przedstawienie rocznej informacji o stanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski, zrobimy to. Będę oczekiwał, abyśmy pod koniec tego spotkania wytyczyli sobie mapę działań. To osiągnięcie, że zdecydowaliśmy sie po tej fazie ulicznej usiąść tutaj” – mówił marszałek Sejmu.

W dyskusjach udział biorą m.in. organizatorzy protestów rolniczych. Chodzi o przewodniczących Rolniczej Solidarności oraz OPZZ. Przewodniczący tej drugiej grupy Sławomir Izdebski docenił gest władz, ale chce konkretów. “Okres protestów dał dużo, bo nastąpiła mobilizacja – i na szczeblu naszym krajowym, i europejskim. To przecież Komisja Europejska zaproponowała zmiany w Zielonym Ładzie. Nie do końca tyle, ile chcieliśmy, ale zawsze coś. Jeśli nawet nie dali nam tego w stu procentach, to cieszymy się z tych dziesięciu, dwudziestu” – analizował.

Wiesław Gryn z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego przypomniał, że w środę w życie wejdzie nowy kształt umowy handlowej UE-Ukraina. Jego zdaniem to rynek zweryfikuje, na ile mechanizmy zabezpieczające, które ustalono, przyniosą oczekiwane rezultaty. “Będziemy mieli nadal bezkontyngentową pszenicę i rzepak. Czekamy wszyscy z niecierpliwością, co się wydarzy. Do żniw Ukraińcy nie będą nic tu sprzedawać, bo sobie w tym okresie poradzili ze zbytem lepiej od nas. Żniwa będą tam trzy tygodnie wcześniej niż u nas i wtedy się okaże, czy grozi nam ponowne zasypanie zbożem ze wschodu” – stwierdził rolnik.

Tematami rozmów w Sejmie są też inwestycje w rolnictwo z Krajowego Planu Odbudowy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!