Polska: w PAP ukazał się fałszywy komunikat premiera, był to cyberatak

0
Fot. Facebook: PAP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W serwisie Polskiej Agencji Prasowej ukazał się fałszywy komunikat premiera Donalda Tuska ogłaszający częścią mobilizację wojskową w kraju. Informację szybo zdementowali przedstawiciele polskich władz oraz sama Polska Agencja Prasowa. Sprawę wyjaśniają Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Służby podejrzewają, że był to rosyjski cyberatak.

“Informacje niezbędne do wyjaśnienia charakteru tego groźnego incydentu są przekazywane właściwym służbom, pracujemy nad wzmocnieniem zabezpieczeń” – napisali likwidator PAP Marek Błoński oraz redaktor naczelny Wojciech Tumidalski. Poinformowali, że zidentyfikowano i zablokowano ścieżkę wykorzystaną do wprowadzenia nieprawdziwej depeszy do serwisu PAP.

Premier Donald Tusk napisał w serwisie X, że “kolejny, bardzo groźny atak hakerski dobrze ilustruje rosyjską strategię destabilizacji w przeddzień wyborów europejskich”. Dodał, że polskie służby są przygotowane i działają pod nadzorem ministrów spraw wewnętrznych i cyfryzacji. “Coraz wyraźniej widać, jak ważne są dla nas te wybory” – napisał premier.

“To atak hakerski, służby już działają” – tak z kolei w rozmowie z Polskim Radiem skomentował sytuację minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że podobne incydenty ostatnio się nasilają. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz NASK sprawdzają, w jaki sposób doszło do ataku na PAP. ” Ważne, że w ciągu kilku minut udało się ten atak przeciąć i zareagować. To pokazuje, jak szybko koordynacja między służbami a premierem została zrealizowana” – podkreślał minister cyfryzacji.

Podobnie Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, powiedział Polskiemu Radiu, że była to prawdopodobnie rosyjska dezinformacja. Potwierdził, że sprawa jest badana przez ABW, choć na razie nie może zdradzić. szczegółów.

Także szef kancelarii premiera Jan Grabiec zapewnił Polskie Radio, że nad wyjaśnieniem sprawy pracują już służby. “Mamy wyspecjalizowane instytucje, które zajmują się cyberbezpieczeństwem zarówno w wymiarze cywilnym jak i wojskowym. Zaczęły działać od pierwszych sekund po opublikowaniu tego komunikatu” – podkreślał Jan Grabiec.

Były rzecznik ABW Maciej Karczyński w rozmowie z IAR podkreślił, że ze względu na toczącą się za naszą wschodnią granicą wojnę w Polsce coraz częściej może dochodzić do podobnych incydentów i prób dezinformacji. Maciej Karczyński zaznaczył, że w tych warunkach bardzo ważna jest szczegółowa weryfikacja każdej informacji.

Z kolei Jarosław Bartniczuk, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z Business Centre Club, mówił w Polskim Radiu 24, że fake news to skuteczny i niebezpieczny element wojny. Zadaniem fake newsów jest przestraszyć społeczeństwo, a przede wszystkim je poróżnić.
Polska Agencja Prasowa wycofała fałszywą informację o mobilizacji po kilku minutach. Napisała, że komunikat był nieprawdziwy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!