Od soboty pierwszego czerwca wszystkie instytucje finansowe, w tym banki, będą musiały sprawdzić, czy numer PESEL osoby chcącej wziąć pożyczkę lub kredyt nie jest zastrzeżony.
Obowiązek weryfikowania tego numeru będzie wymagany również przed zawarciem umowy o rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, o rachunek oszczędnościowy, a także o usługę płatniczą, w której występuje element kredytowy. Celem nowych rozwiązań jest ochrona przed kradzieżą tożsamości.
Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka powiedziała, że obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte pomimo istniejącego zastrzeżenia.
Zastrzeżenia można dokonać przez stronę gov.pl, mObywatel lub w urzędzie gminy.
Ustawa o zastrzeżeniach numeru PESEL ma wpływ na wypłatę gotówki w oddziałach banku. Przed dokonaniem wypłaty gotówkowej z rachunku bankowego, która pojedynczo albo jako kolejna powoduje, że suma wypłat gotówkowych dokonanych w danym dniu we wszystkich placówkach danego banku przekracza 3-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę bank weryfikuje, czy numer PESEL posiadacza rachunku jest zastrzeżony. Jeśli tak, bank wstrzymuje wypłatę gotówki na 12 godzin od momentu złożenia dyspozycji wypłaty.
Cofnięcie w tym czasie zastrzeżenia numeru PESEL nie wpływa na bieg 12-godzinnego terminu wstrzymania wypłaty.
Przed złożeniem wniosku o kredyt/pożyczkę lub rachunek bankowy należy cofnąć zastrzeżenie PESEL. W przeciwnym razie bank odmówi zawarcia umowy.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!