Włochy: w Cassino oddano hołd gen. W.Andersowi

0
Fot. X: @Anna_M_Anders
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

We włoskim Cassino oddano hołd generałowi Władysławowi Andersowi. Uroczystość była częścią obchodów z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy II korpusu Polskiego, dowodzonych właśnie przez generała Andersa. Wzgórze zostało zdobyte 18 maja 1944 roku.

Podczas uroczystości burmistrz Cassino Enzo Salera dziękował generałowi Andersowi i jego żołnierzom za wyzwolenie spod okupacji niemieckiej.

“Ich najwyższa ofiara, którą złożyli tutaj na naszej ziemi oznaczała wolność dla naszego miasta, oznaczała wolność dla naszej ojczyzny i dużej części Europy. Oby te wartości jakim są pokój, wolność i niepodległość na zawsze panowały na naszej ziemi. Dzięki nim przez 80 lat mogliśmy żyć w wolnym kraju, dziękujemy żołnierzom II Korpusu Polskiego” – powiedział Enzo Salera.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przypominał, że generał Władysław Anders zapisał się złotymi literami na kartach historii polskiej wojskowości, swoimi czynami kształtując oblicze XX wieku. Dowodził wojskami polskimi w zwycięskich walkach o Monte Cassino, Anconę oraz Bolonię. “Sam generał mawiał o sobie skromnie: ‘jestem i zawsze byłem tylko żołnierzem'” – powiedział Lech Parell.

Ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders, córka generała Andersa mówiła, że jej ojciec wciąż budzi w niej ogromy podziw, szacunek i fascynację. Podkreśliła jego miłość do ojczyzny i wojskowy geniusz oraz wrażliwość na los drugiego człowieka – bez względu na jego pochodzenie, przynależność i wyznanie.

Generał Władysław Anders wyprowadził z sowieckich łagrów około 120 tysięcy Polaków, ponad 70 tysięcy z nich stało się później żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. Generał Anders zmarł w 1970 roku w Londynie, zgodnie z życzeniem spoczął pośród swoich żołnierzy na Polskim Wojennym Cmentarzu na Monte Cassino.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!