Prokuratura wydała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem

0
Fot. wpolityce.pl/autor: Fratria/X
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prokuratura wydała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem. Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że list dotyczy terytorium Polski. Na razie nie ma decyzji, by był rozszerzony o ściganie Tomasza Szmydta za granicą. Były sędzia – jak wiadomo – uciekł z kraju i przebywa na Białorusi.

Prokurator Przemysław Nowak powiedział, że list gończy to skutek wczorajszej decyzji warszawskiego sądu o tymczasowym aresztowaniu Tomasza Szmydta na trzy miesiące. “To pozwoliło prokuratorowi na wszczęcie poszukiwań listem gończym. Skala poszukiwań jest ogólnokrajowa i list jeszcze dzisiaj zostanie rozpowszechniony w internecie” – poinformował.

Jak mówił prokurator Przemysław Nowak, na razie nie ma decyzji, by list był rozszerzony o ściganie Tomasza Szmydta za granicą. “W tej chwili analizujemy, jakie instrumenty międzynarodowe mamy do dyspozycji i będziemy podejmowali decyzję o ich wykorzystaniu. Natomiast to jeszcze nie nastąpiło” – powiedział IAR prokurator.

Warszawski sąd decydując wczoraj o tymczasowym aresztowaniu Tomasza Szmydta na trzy miesiące, podzielił argumenty prokuratora, że materiał dowodowy w wysokim stopniu uzasadnia popełnienie zarzucanego podejrzanemu czynu. Za zastosowaniem aresztu przemawiały też przesłanki szczególne, takie jak zagrożenie surową karą, obawa matactwa, ucieczki i ukrywania się.

W ubiegłym tygodniu prokuratura postawiła Tomaszowi Szmydtowi zarzuty szpiegostwa na rzecz obcego państwa. Były sędzia kilka dni temu wystąpił na konferencji prasowej w białoruskiej rządowej agencji BiełTa i poprosił władze Białorusi o azyl. Od tego czasu pojawił się w innych mediach rosyjskojęzycznych, między innymi w programie telewizyjnym głównego propagandysty Kremla Władimira Sołowiowa i w stacji Russia Today. W każdym z wywiadów szkaluje Polskę, jej władze, a chwali Białoruś i Rosję.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!