D. Tusk: Polska jest liderem w Europie wiary w siłę demokracji

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Katowice są dziś politycznym i gospodarczym sercem Polski – w stolicy Śląska trwa trzydniowy Europejski Kongres Gospodarczy, zaplanowano też wyjazdowe posiedzenie rządu. Głównym tematem, który przewijał się w wystąpieniach podczas inauguracji wydarzenia, była przyszłość Europy w dobie zmian klimatycznych, politycznych i gospodarczych.

Premier Donald Tusk podkreślił, że Polska jest liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy – od bezpieczeństwa, skończywszy na podejściu do instytucji i procedur europejskich. “Polska jest liderem w Europie tego, co często jest nieuchwytne – ducha wolności” – mówił premier w wystąpieniu podczas inauguracji Kongresu. Zwrócił też uwagę na znaczenie zwiększania bezpieczeństwa w Europie. Według niego, bezpieczne niebo nad Europą musi stać się projektem europejskim,potrzebne są w tej kwestii realne działania, a nie dyskusje na ten temat.
Premier wyraził nadzieję, że następne 5-lecie Europy będzie dla niej dobrym czasem.

Bezpieczeństwu wiele miejsca poświęciła też Ursula a von der Leyen – przewodnicząca Komisji Europejskiej, gość specjalny Kongresu. “Inwestycja w bezpieczeństwo Ukrainy jest najlepszą inwestycją w bezpieczeństwo Unii Europejskiej” – powiedziała. Podziękowała też Polsce za wsparcie, jakiego od początku udziela Ukrainie.

“To polskie przywództwo było kluczowe w zapewnieniu Ukrainie ogromnego wsparcia finansowego, militarnego i politycznego. To dzięki Polsce uruchomiono Europejski Instrument na rzecz Pokoju o wartości ponad 6 miliardów euro na sprzęt wojskowy i dostawy zaopatrzenia. Musimy kontynuować to wsparcie” – podkreśliła Ursula von der Leyen, Przypomniała również o swojej propozycji dotyczącej powołania unijnego komisarza obrony. Jej zdaniem, taka funkcja jest niezbędna, aby skoordynować rozbudowę europejskiego sektora zbrojeniowego i możliwości obronnych UE. 

Ursula von der Leyen jest kandydatką Europejskiej Partii Ludowej EPP na przewodniczącą KE w nowej kadencji. 

Wcześniej były premier i szef europarlamentu Jerzy Buzek mówił o doświadczeniach Polski w drodze do integracji europejskiej. Mówił też o wyzwaniach, takich jak transformacja gospodarcza w dążeniu do zeroemisyjności. Podkreślił, że konieczne jest znalezienie dróg w rozwoju konkurencyjności i innowacji gospodarki.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!