Europa

Szefowa KE zapowiada szybki koniec procedury przeciwko Polsce z art. 7

06/05/2024 0 komentarzy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada szybki koniec procedury przeciwko Polsce z artykułu 7. unijnego traktatu. Komisja uznała dziś, że nie ma systemowego zagrożenia dla praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce. Jej zdaniem wątpliwości rozwiewa plan reform wymiaru sprawiedliwości przygotowany przez nowy rząd wyłoniony po październikowych wyborach.

Plan zawiera działania legislacyjne i nielegislacyjne. Ursula von der Leyen uznała to za przełom. „Dziś jest nowy rozdział dla Polski. Po ponad 6 latach jesteśmy przekonani, że procedura z artykułu 7 może zostać zakończona. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi. Jest to wynik bardzo ciężkiej pracy i głęboko zakrojonych reform. Ma to znaczenie dla narodu polskiego i dla całej Unii. Jest to świadectwo odporności, praworządności i demokracji w Europie” – napisała w oświadczeniu szefowa Komisji. 

Pozytywna ocena Komisji dotycząca sytuacji w Polsce zostanie oficjalnie zaprezentowana 21 maja, na spotkaniu ministrów do spraw europejskich unijnych krajów w Brukseli. I wtedy – jak się oczekuje – państwa członkowskie uznają procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu za bezcelową i Komisja ją formalnie zakończy. 

Takie też były oczekiwania ministra do spraw europejskich. Adam Szłapka mówił w ubiegłym tygodniu w Brukseli, że Polska zrobiła wiele, by doprowadzić do zakończenia procedury. Wyliczał przyjętą w Sejmie ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, prace nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, w przygotowaniu ustawy o rozdzieleniu prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. 

Polska zabiegała, by Komisja zakończyła procedurę z artykułu 7. jeszcze w tym półroczu, za czasów przewodnictwa Belgii w Unii. Od 1 lipca pracami Wspólnoty będą kierować Węgry. W drugiej połowie roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, zacznie się tworzenie nowej Komisji Europejskiej i cała sprawa mogłaby się przedłużyć. 

Procedurę praworządnościową z artykułu siódmego unijnego traktatu Komisja rozpoczęła przeciwko Polsce w grudniu 2017 roku. Powodem były zmiany w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa. 

Ta procedura przede wszystkim napiętnowywała Polskę i osłabiała jej pozycję, ale nie doprowadziła do sankcji w postaci kar finansowych czy pozbawienia głosu w Unijnej Radzie. Żaden wniosek w tej sprawie nie został zgłoszony, ale też nie byłoby jednomyślności, by go zatwierdzić.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych