D.Tusk o rozmowie Duda-Trump: nie rekomendowałbym takiego spotkania

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Donald Tusk z dystansem odniósł się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szef rządu powiedział dziennikarzom po szczycie w Brukseli, że nie rekomendowałby takiego spotkania. Premier dodał, że rozmowa z polskim prezydentem może zostać uznana za formę ingerencji w amerykańską kampanię wyborczą. Niezależnie od tego polski rząd przekazał Andrzejowi Dudzie swoje rekomendacje przed spotkaniem z Donaldem Trumpem. Ministrowie chcieli m.in, by prezydent zwrócił się o radykalne przyspieszenie amerykańskich dostaw na Ukrainę.

Premier dodał jednak, że nie wie, jak ostatecznie spotkanie przebiegło. “Nie będę krytykował prezydenta w sprawach bezpieczeństwa i relacji wewnątrz NATO, z Ameryką, z Ukrainą” – dodał. Podkreślił, że te kwestie – podobnie jak stosunek do Rosji – to tematy, w których nie może być w Polsce kłótni. “Mamy wystarczająco dużo wariantów, radykałów, ludzi niebezpiecznych także w Polsce. Nie możemy sobie pozwolić na konflikty na szczytach władzy w tej sprawie. Nie będę krytykował prezydenta w sprawach bezpieczeństwa i relacji wewnątrz NATO” – poinformował.

W ocenie Donalda Tuska urzędujący amerykański prezydent Joe Biden jednoznacznie opowiada się za pomocą dla Ukrainy, co też służy polskiemu bezpieczeństwu. Donald Trump – dodaje polski premier – ma w tej kwestii zupełnie inne nastawienie. “Donald Trump, kiedy był prezydentem, i teraz, kiedy jest kandydatem, ma w kwestii wojny rosyjsko-ukraińskiej inne poglądy. Nie ulega wątpliwości, że to nie są poglądy, które podzielamy” – powiedział szef rządu.

Donald Trump krytykował wsparcie przekazywane przez USA Ukrainie i starał się je blokować. Przekonywał, że pomoc militarna powinna mieć charakter pożyczki, a nie darowizny. Szeroko komentowana był też jego wypowiedź o krajach NATO, które nie przekazują co najmniej dwóch procent PKB na obronność. Były prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że “zachęcałby” Rosję, by zrobiła z nimi – cytat – “co jej się, do diabła podoba”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!