Polska: w 9 miastach wojewódzkich nie będzie drugiej tury

0
Fot. miastozabrze.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W dziewięciu miastach wojewódzkich rozstrzygnięta jest walka o władzę. Po zaledwie pierwszej turze znamy już prezydentów: Warszawy, Łódzi, Gdańska, Szczecina, Katowic, Bydgoszczy, Lublina, Białegostoku i Opola.

Największe poparcie spośród prezydentów miast wojewódzkich uzyskał Arkadiusz Wiśniewski, rządzący od 10 lat Opolem. Poparło go 3/4 głosujących – ponad 75 procent. Zgodnie z ustawą, będzie to jego ostatnia kadencja. 

Do ostatniej kadencji w Białymstoku może się szykować też Tadeusz Truskolaski, rządzący stolicą Podlasia od 18 lat. Tym razem poparło go ponad 53 procent wyborców. Drugi najlepszy wynik uzyskał kandydat PiS Henryk Dębowski, poparty przez 1/3 głosujących. 

W Warszawie pierwszą turę wygrał dotychczasowy prezydent Rafał Trzaskowski, który uzyskał ponad 57,4 procent poparcia Zagłosowało na niego 444 tysiące warszawiaków. Drugi był kandydat PiS Tobiasz Bocheński, poparty przez ponad 23 procent głosujących. Magdalena Biejat z Lewicy uzyskała niemal 13-procentowe poparcie.

Zbliżone poparcie do Rafała Trzaskowskiego otrzymał w Lublinie Krzysztof Żuk, rządzący miastem od 14 lat. Roberta Derewendę z PiS poparła 1/3 wyborców. 

W Łodzi nadal będzie rządziła Hanna Zdanowska, którą poparło prawie 150 tysięcy mieszkańców, czyli 59,3 procent. Posłanka PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom została poparta przez ponad 22,5 procent głosujących. 

W Gdańsku wygrała dotychczasowa prezydent Aleksandra Dulkiewicz, poparta przez prawie 58 procent wyborców. Kandydat PiS Tomasz Rakowski otrzymał ponad 20-procentowe poparcie.

W Szczecinie władzę utrzymał Piotr Krzystek dzięki 60 procent głosów wyborców. Jego najpoważniejszym rywalem był były wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki z PiS, który miał prawie 27 procent głosów. 

W Katowicach Marcin Krupa utrzyma władzę dzięki poparciu ponad 62 procent mieszkańców. Pozostali kandydaci daleko w tyle – drugie miejsce zajął reprezentant PiS Leszek Piechota, z niemal 15 procentami głosów. 

Jedna tura wystarczyła też w Bydgoszczy. Wieloletni prezydent Rafał Bruski uzyskał 53,5 procent poparcia, a poseł PiS Łukasz Schreiber miał niecałe 29 procent. 

Inaczej w drugim ważnym mieście Pomorza i Kujaw – Toruniu. Tam dotychczasowy prezydent Michał Zaleski zajął drugie miejsce z 26 procentami poparcia. Wygrał w pierwszej turze przedstawiciel KO Paweł Gulewski. Zagłosowało na niego 38 procent wyborców. 

Do drugiej tury dojdzie we Wrocławiu, gdzie dotychczasowy prezydent Jacek Sutryk zmierzy się z Izabelą Bodnar z Trzeciej Drogi. Pierwszą turę wygrał Jacek Sutryk, który otrzymał ponad 80 tysięcy głosów wrocławian – co przełożyło się na ponad 34-procentowe poparcie. 

W Olsztynie zmierzą się kandydat KO Robert Szewczyk – 32 procent poparcia – W drugiej turze zmierzy się z byłym prezydentem Czesławem Małkowskim, odsuniętym w 2008 roku od władzy po wybuchu seksafery w ratuszu. W 2022 roku Sąd Najwyższy oczyścił go z zarzutów. 

W dwóch głównych miastach województwa lubuskiego dojdzie do dogrywki. Niewiele brakowało, a tak nie byłoby w Gorzowie Wielkopolskim. Reprezentujący swój komitet i rządzący miastem od 2014 roku Jacek Wójcicki otrzymał ponad 49 procent poparcia i w drugiej turze zmierzy się z Piotrem Wilczewskim z KO – ponad 22 procent. W Zielonej Górze o utrzymanie władzy będzie walczył dotychczasowy prezydent Janusz Kubicki, ale w pierwszej turze pokonał go Marcin Pabierowski z KO, który miał 42 procent poparcia. 

Prezydent Poznania od 2014 roku Jacek Jaśkowiak uzyskał prawie 44 procent głosów, a jego rywalem będzie Zbigniew Czerwiński ze Zjednoczonej Prawicy. 

W Kielcach w drugiej turze dojdzie do pojedynku KO i PiS. Reprezentująca ten pierwszy komitet Agata Wojda uzyskała ponad 33 procent poparcia, a jej rywal Marcin Stępniewski – 25 procent. 

W Rzeszowie dotychczasowy prezydent Konrad Fijołek uzyskał prawie 38 procent poparcia i w drugiej turze zmierzy się z Waldemarem Szumnym. Na kandydata PiS głosowało ponad 24 procent osób. 

W stolicy Małopolski po niestartowaniu Jacka Majchrowskiego o schedę po nim powalczą Łukasz Gibała i reprezentant KO Aleksander Miszalski. Pierwszą turę wygrał ten ostatni, uzyskując ponad 37 procent poparcia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!