Najlepszy wynik czytelnictwa w Polsce od 10 lat

0
Fot. bn.org.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Najlepszy wynik czytelnictwa w Polsce od 10 lat – informuje Ministerstwo Kultury, powołując się na raport Biblioteki Narodowej. W porównaniu z ostatnimi latami wzrosło o 9 punktów procentowych i osiągnęło najwyższy poziom od 10 lat. 

W ubiegłym roku 43 procent Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u mężczyzn w wieku 25-39 lat. W 2021 i 2022 roku czytelnictwo książek w Polsce utrzymywało się na poziomie 34 procent. 

W badaniu stanu czytelnictwa po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa internet, a szczególnie serwisy społecznościowe. Badanie odnotowało grupę 7 procent czytelników korzystających z tych źródeł informacji o książkach.

Z raportu wynika, że czytają przede wszystkim osoby uczące się i studiujące – w większości kobiety. Tak jak w poprzednich latach prawdopodobieństwo czytania książek jest odwrotnie proporcjonalne do wieku. Im starsi respondenci, tym mniej wśród nich czytelników.
W 2023 roku wśród najpoczytniejszych w Polsce książek były: literatura kryminalna, obyczajowo-romansowa, non-fiction – czyli biografie, publicystyka i publikacje historyczne – oraz poradniki. 

Raport powstał na podstawie sondażu przeprowadzonego jesienią 2023 roku. Został zrealizowany metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej Polek i Polaków w wieku co najmniej 15 lat.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!