Ministerstwo Rolnictwa przedstawi postulaty polskich rolników w Brukseli

0
Photo/gov.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że jutro w Brukseli, podczas spotkania ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej, przedstawi postulaty protestujących polskich rolników. W czwartek kontynuowane będą natomiast rozmowy z samymi rolnikami.


Protesty rolników rozpoczęły się jesienią i były reakcją na rozwiązania zaproponowane przez Unię Europejską w tzw. “Zielonym Ładzie”. Rolnicy uważają, że założenia tego programu godzą w ich zawodową godność, ponieważ znają swój zawód doskonale i wiedza jak produkować żywność oraz dbać o środowisko i dobrostan zwierząt. Nie nie chcą być administracyjnie instruowani w pracy i obciążani kosztami “Zielonego Ładu”. Domagają się ponadto zamknięcia granic dla produktów rolnych z Ukrainy i zapewnienia polskim producentom żywności pomocy finansowej.

Minister Czesław Siekierski zapowiedział, że jutro w Brukseli będzie domagał się ograniczenia “Zielonego Ładu” oraz właśnie wsparcia pieniężnego dla rolników. Mówił również o potrzebie zmiany podejścia Unii do handlu z Ukrainą – podjęcia negocjacji z Kijowem oraz wprowadzenia ograniczeń chroniących rynek i produkcję rolną wewnątrz Wspólnoty. Minister podkreślił, że rolnicy chcą pomagać Ukrainie, ale nie w sposób godzący w ceny produktów rolnych w Polsce i całej Unii Europejskiej. Minister rolnictwa nie godzi się na kolejne liberalizacje handlu z Ukrainą. Jest również zdania, że jak najszybciej należy przedstawić Ukraińcom unijne wymogi wobec ich rolnictwa.


Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski powiedział, że do rolników powinno jak najszybciej trafić wsparcie finansowe, zarówno ze strony polskiego rządu, jak i Komisji Europejskiej. Dodał, że rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty do kukurydzy, a wkrótce o pomoc suszową, a także o wypłaty z ekoschematów. Ministerstwo chce, aby pieniądze spłynęły na konta rolników już w marcu, aby mogli kupić nasiona czy paliwo i rozpocząć prace w polu. Wiceminister rolnictwa przypomniał, że wnioski o dopłaty do kukurydzy można składać do 29 lutego, o pomoc suszową można będzie składać od 29 lutego do 15 marca. Z kolei przelewy środków finansowych z ekoschematów na konta rolników mają być realizowane od marca.


Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, że za sytuację w polskim rolnictwie odpowiada Komisja Europejska. To Komisja zgodziła się na wjazd bez żadnej kontroli zboża z Ukrainy do Polski po rozpoczęciu wojny, którą wywołała Rosja – argumentował wiceminister. Michał Kołodziejczak ocenił, że Komisja Europejska popełniła błędy w “Zielonym Ładzie” oraz w braku ułożenia handlu z Ukrainą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!