Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że w sprawie zmian na liście lektur szkolnych potrzebna jest głębsza refleksja, a nie doraźna zmiana założeń co kilka lat.
Tomasz Kowalczuk podkreślał, że trzeba sobie zadać pytanie, jak powinien wyglądać absolwent danych szkół i jaką powinien dysponować wiedzą. “Dyskutujemy o liczbie klasówek, o pracy domowej, o tym, o tamtym, o dziesiątym, o milionie takich rzeczy. One są ważne w pewnym sensie, natomiast nie dyskutujemy w ogóle o projekcie: absolwent. Nie wiemy, kogo my chcemy wychowywać” – mówił Tomasz Kowalczuk i dodał, że do tej pory było tak, że co kilka lat “ekipy macherów” w edukacji mniej lub bardziej intuicyjnie czy ideologicznie zmieniały wizję absolwenta, bez głębszej dyskusji na ten temat.
Rozpoczęły się prekonsultacje zmian w podstawach programowych. Ministerstwo Edukacji zaprezentowało nowe, odchudzone wersje podstaw nauczania dla wybranych przedmiotów. Najwięcej emocji wzbudza nowa, okrojona lista lektur – według ekspertów powinny zniknąć z niej “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Katarynka” Bolesława Prusa czy “Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego.
Prekonsultacje trwają do 19 lutego, dlatego resort edukacji zachęca ekspertów, uczniów czy rodziców do wysyłania swoich opinii i sugestii na temat ograniczenia wymagań w postawie programowej. Zmiany miałyby obowiązywać od września tego roku i objąć wszystkich uczniów od IV klasy szkoły podstawowej.