Polska

Są nowi kandydaci do mandatu Kamińskiego

08/02/2024 0 komentarzy

Państwowa Komisja Wyborcza nie przesądza wygaszenia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego. W stanowisku przesłanym marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał, że w przypadku stwierdzenia wygaśnięcia mandatu byłego szefa MSWiA – czego Komisja nie przesądza – do zajęcia jego miejsca w Sejmie uprawnieni są kolejno startujący w październikowych wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości Monika Pawłowska, Beata Strzałka i Ryszard Madziar.


“Państwowa Komisja Wyborcza jednocześnie podkreśla, że powyższe stanowi jedynie informację na temat kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów po pośle Mariuszu Kamińskim” – głosi pismo szefa PKW. Jak dodano, nie jest to stanowisko PKW w sporze politycznym i prawnym, dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia.


Szef PKW przywołał pismo marszałka Hołowni z końca stycznia, w którym podtrzymał on wniosek o podanie nazwisk osób mających pierwszeństwo do objęcia mandatu. Zwrócił też uwagę, że postanowienie marszałka Sejmu o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego, opublikowane w Monitorze Polskim. Jednocześnie sędzia Marciniak przypomniał sprzeczne wyroki dwóch izb Sądu Najwyższego w sprawie odwołania polityka PiS od postanowienia marszałka Hołowni w sprawie wygaśnięcia mandatu. Najpierw 4 stycznia decyzję Szymona Hołowni uchyliła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, zaś 10 stycznia Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględniła odwołania Mariusza Kamińskiego.


Na sprzeczność tych orzeczeń zwrócił uwagę szef PKW. “Przyjęcie któregokolwiek z nich za jedynie obowiązujące w sprawie implikuje odmienną sytuację dla odwołującego się posła i jednocześnie dla czynności podejmowanych w sprawie przez samego Pana Marszałka” – napisał do Szymona Hołowni Sylwester Marciniak. Jak zauważył, ma to znaczenie w kontekście podstaw faktycznych i prawnych do zawiadamiania marszałka o pierwszeństwie kolejnych osób z listy do objęcia mandatu posła.


Równolegle PKW przypominała, że marszałek Szymon Hołownia nie podtrzymał wniosku o podanie przez PKW osób, które otrzymały największą liczbę głosów po Macieju Wąsiku. W związku z tym wniosek marszałka Sejmu z 21 grudnia 2023 roku PKW traktuje jako bezprzedmiotowy.


Szef Komisji ocenił również, że pisma marszałka Hołowni z tego dnia, dotyczące Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, były wówczas przedwczesne. “W tym czasie nie zaczął nawet biec termin do wniesienia odwołania od postanowień Marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu, albowiem nie doręczono tych postanowień posłom” – podkreślił przewodniczący Sylwester Marciniak.
20 grudnia Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński usłyszeli prawomocny wyrok 2 lat więzienia za działania operacyjne w czasie afery gruntowej w 2007 roku. Politycy kwestionowali orzeczenie, powołując się na wydane w 2015 roku prezydenckie ułaskawienie. Podobne stanowisko wyrażał też prezydent Andrzej Duda. Politycy wskazywali też na decyzję Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaszeniu ich poselskich mandatów. Ostatecznie postanowienie marszałka o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu opublikowano w Monitorze Polskim tylko w odniesieniu do Mariusza Kamińskiego.


9 stycznia byli szefowie CBA i MSWiA zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim i doprowadzeni do aresztu śledczego Warszawa-Grochów. Następnie zostali skierowania do odbywania zasądzonej kary w zakładach karnych w Radomiu i w Przytułach Starych. W geście protestu obaj podjęli protest głodowy.


Równolegle prezydent Andrzej Duda wszczął procedurę ułaskawieniową na podstawie Kodeksu postępowania karnego. Apelował też do ministra sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o podjęcie decyzji o przerwaniu wykonywania kary. Dwa tygodnie później – 23 stycznia – minister Bodnar przekazał prezydentowi akta sprawy z jednoczesną negatywną opinią w sprawie ułaskawienia. Tego samego dnia Andrzej Duda wydał postanowienie o ułaskawieniu polityków, a po kilku godzinach obaj opuścili zakłady karne.


Byli ministrowie a także prezydent Andrzej Duda i politycy PiS twierdzą, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są nadal posłami. Z kolei przedstawiciele koalicji rządzącej argumentują, że ich mandaty wygasły w momencie wydania prawomocnego wyroku.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago