Polska

Polska pozostaje liderem w NATO pod względem wydatków na obronność

05/01/2024 0 komentarzy

Polska pozostaje liderem w NATO pod względem wydatków na obronność. Belgijska agencja prasowa, powołując się na dane niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką IFO, poinformowała, że Polska w ubiegłym roku przeznaczyła na ten cel 3,9 procent PKB. Po raz pierwszy Polska znalazła się na czele tego rankingu w lipcu ubiegłego roku – tak wynikało z raportu opublikowanego przez kwaterę główną NATO.

 Od wielu lat to Stany Zjednoczone przewodziły krajom Sojuszu w wydatkach na zbrojenia w stosunku do wielkości krajowej gospodarki. W ubiegłym roku wyprzedziła je Polska, a kolejne miejsca zajęły Grecja, Estonia, Litwa i Finlandia. Finlandia została ujęta w rankingu zaledwie kilka miesięcy po wejściu do NATO i była w grupie 11 krajów z 31, które spełniają wymóg co najmniej 2 procent PKB na obronność.

To zobowiązanie sojuszników z 2014 roku na szczycie w Walii w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję i inwazję na wschodzie Ukrainy, w Donbasie. Od tego czasu minęła już dekada i choć sytuacja pod względem nakładów na obronność się poprawiła, bo początkowo tylko 4 kraje spełniały ten wymóg, to wciąż wiele państw nie wywiązuje się z tego zobowiązania. Według danych niemieckiego instytutu, najmniej na obronność przeznacza Luksemburg – 0,7 procent PKB, na drugim miejscu od końca znalazła się Belgia – z wydatkami na poziomie nieco ponad 1 procent PKB, a niechlubne podium uzupełniła Hiszpania. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych