Polityka

Polska – Sejm: prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej do kosza, dalsze prace nad propozycją rządu

03/01/2024 0 komentarzy

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych usunęła z porządku obrad prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej. W efekcie komisja rozpatrzyła i zarekomendowała przyjęcie projektu ustawy przygotowanego przez rząd.

Wniosek o skreślenie projektu Andrzeja Dudy zgłosił poseł Lewicy Tomasz Trela. Polityk ocenił, że propozycja prezydenta to jedynie ruch polityczny związany z zawetowaniem przezeń poprzedniej wersji ustawy okołobudżetowej. Jak argumentował, to rząd, a nie prezydent jest właściwym autorem projektu tego typu ustawy.

“Dzisiaj absolutnie nie znajduję żadnej argumentacji, żeby zajmować się karykaturą projektu ustawy okołobudżetowej autorstwa Andrzeja Dudy. Jest ona podyktowana tylko i wyłącznie aspektami politycznymi, nie ma tutaj żadnego aspektu i waloru merytorycznego. Proponuję, żebyśmy jako komisja, zajmowali się tylko jednym projektem autorstwa ministra finansów” – mówił Tomasz Trela.

Przeciwko wnioskowi, który poparła rządowa koalicja, głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Henryk Kowalczyk podkreślał, że nie można pozbawiać prezydenta prawa do inicjatywy ustawodawczej.

“Jest przedstawiciel prezydenta i przynajmniej powinni mieć wszyscy szanse przedstawienia tego projektu w pierwszym czytaniu. A po nim bywały różne losy, choćby wnioski o odrzucenie. Ale przed pierwszym czytaniem wyrzucanie z porządku – tego nigdy nie było” – mówił polityk PiS.

W podobnym tonie wypowiadała się prezydencka minister Małgorzata Paprocka. “To zaskakująca decyzja” – powiedziała sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Minister Paprocka przypominała o wecie Andrzeja Dudy związanym z kwestią dofinansowania mediów publicznych.
“Pan prezydent nie mógł zgodzić się na finansowanie mediów publicznych w takim stanie, jakim one są. Jest oczywiście otwartość na rozmowę po wprowadzeniu ładu prawnego z powrotem w mediach publicznych. Natomiast w pozostałym zakresie ustawa okołobudżetowa była identyczna z projektem uchwalonym przez Sejm i Senat w dwa dni przed świętami. Można było nad nim procedować” – stwierdziła prezydencka minister.

Ostatecznie w projekcie rządowym nie znalazły się zapisy o możliwości przekazania wsparcia mediom publicznym. Dokument resortu finansów przewiduje zapowiadane wcześniej ponad 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli. W projekcie rządu zapisano też możliwość przekazania do trzech miliardów złotych w formie obligacji na leczenie psychiatryczne i onkologiczne dzieci, a także na walkę z chorobami rzadkimi.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk podkreślała, że zapisane w projekcie rozwiązania to istotny wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli początkujących. “Będzie możliwe zastosowanie wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli początkujących na poziomie 33 procent. (…) Chodzi tutaj o zapewnienie wzrostu wynagrodzeń na poziomie 1500 złotych, co nie byłoby możliwe bez takiego zapisu a podwyższenie samej kwoty bazowej w ustawie budżetowej na poziomie 30 procent nie zapewniałoby takiego wsparcia” – wyjaśniała wiceminister finansów.
Teraz rządowa propozycja trafi na posiedzenie plenarne Sejmu.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych