Google Polska o problemach z informacjami o kursie złotego

0
Fot. Pixabay
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polska filia Google’a poinformowała o tymczasowym wyłączeniu funkcji wyświetlania kursów walut. To reakcja na wczorajszą sytuację, gdy błędnie pokazywany był kurs złotego. Ministerstwo Finansów zwróciło się do koncernu o udzielenie wyjaśnień w tej sprawie.

“Jak przekazaliśmy już w odpowiedzi do Ministerstwa Finansów, funkcje wyszukiwania, jak wyświetlanie kursu wymiany walut, opierają się na danych z zewnętrznych źródeł” – wskazuje polska filia Google’a na portalu X. Podkreśla przy tym, że “Google nie weryfikuje danych od dostawców, nie ingeruje w ich treść i nie może zagwarantować aktualności prezentowanych kursów walut”, a dane są wyświetlane w takiej samej postaci, jak zostały dostarczone. Google Polska zapewnia, że w przypadku zgłoszenia błędów kontaktuje się z dostawcą danych, by jak najszybciej je skorygować. 

Polska filia Google’a informuje o tymczasowym wyłączeniu funkcji wyświetlania kursów walut. “Przepraszamy za tę sytuację” – dodaje Google Polska.

Wczoraj, w publikowanych przez Google notowaniach walut, kurs złotego przekroczył 5 zł za jedno euro. Oznaczałoby to wzrost notowań o ponad 20 procent. W reakcji na to minister finansów Andrzej Domański napisał na platformie X, że kurs złotego widoczny w źródłach Google’a to “błąd źródła danych”. Dodał, że “za chwilę otworzą się rynki w Azji i sytuacja wróci do normy”. Na potwierdzenie tych słów pokazał kurs z Bloomberga – 4 złote 34 grosze za euro.

Dziś kurs złotego w Google Finanse wynosi 4 złote i 35 groszy. Identyczną wartość podaje Bloomberg.

Kursy walut pokazywane przez Google nie zawsze podają precyzyjne i prawidłowe dane. Firma nie bierze odpowiedzialności za prawidłowość kursów, o czym informuje na swojej stronie internetowej. “Dane są dostarczane przez giełdy finansowe oraz innych dostawców i treści mogą być opóźnione w stopniu wskazanym przez te giełdy lub innych dostawców danych. Google nie weryfikuje danych i wyłącza swoją odpowiedzialność w tym zakresie” – czytamy.

Błędne dane kursu złotego wywołały komentarze w mediach społecznościowych. Prezes Instytutu Finansów Publicznych dr Sławomir Dudek podkreślił na platformie X, że “trzeba wyjaśnić dlaczego strona Google podaje niewłaściwy kurs” i “z jakiego źródła bierze kursy”. Ekonomista dodał, że ta sytuacja “zdenerwowała wielu ludzi”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!