Mniej niż jedna trzecia zobowiązanych do tego katolików (29,5 procent) uczestniczyła w zeszłym roku w coniedzielnej mszy świętej. Dane opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. “Przystępujących do Komunii świętej było 13,9 procent” – powiedział wicedyrektor Instytutu ksiądz Wojciech Sadłoń. “W porównaniu z rokiem 2021, w 2022 wzrosła liczba osób, które uczestniczą we mszy św. oraz przystępują do Komunii świętej, jest to wzrost około 1 procenta” – dodał.
Parafii w Polsce jest 10 357, ich liczba utrzymuje się na podobnym poziomie. “Obserwujemy w Polsce pierwsze sygnały spadku liczby księży, ten proces będzie przyspieszał, bo liczne roczniki wchodzą już w wiek średni i emerytalny, a ten spadek nie jest zrekompensowany wystarczającą liczbą nowych powołań” – powiedział.
W seminariach duchownych do kapłaństwa przygotowuje się obecnie 1165 alumnów diecezjalnych. Na lekcje religii w polskich szkołach uczęszcza średnio 80 procent uczniów. Najwyższy odsetek jest w diecezji przemyskiej (96,5 procent), tarnowskiej (96,3 procent) oraz rzeszowskiej (94,9 procent), a najniższy w diecezji warszawskiej (59,8 procent), opolskiej (63,4 procent) oraz łódzkiej (65,4 procent).
Ksiądz Wojciech Sadłoń zwraca uwagę na szerszy aspekt tych statystyk: “Wiele danych wskazuje na duże różnice między obszarami metropolii i wielkich miast, a obszarami, gdzie dominują wsie i małe miasta. Następuje już od wielu lat proces sekularyzacji obszarów wielkomiejskich” – dodał ksiądz Sadłoń.
W Polsce jest 15 940 sióstr zakonnych w 107 zgromadzeniach żeńskich, 1254 mniszek w zakonach kontemplacyjnych, ponadto 10 538 zakonników w 60 zgromadzeniach męskich.
Wskaźnik dominicantes oblicza się jako odsetek katolików, którzy uczęszczają na mszę świętą w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Są to katolicy powyżej siódmego roku życia z wyłączeniem osób obłożnie chorych oraz osób starszych o ograniczonych możliwościach poruszania. Natomiast wskaźnik communicantes jest odsetkiem katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej mszy świętej w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.
Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce “Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia” z danymi za 2022 rok zawiera dane dotyczące parafii, duchowieństwa i osób konsekrowanych, życia sakramentalnego, ale także poradni rodzinnych, bibliotek parafialnych, edukacji religijnej.