Polska – prezydent A.Duda: postanowiłem powierzyć misję utworzenia rządu M. Morawieckiemu

0
Fot. Facebook: Andrzej Duda
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Postanowiłem powierzyć misję utworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu – poinformował prezydent Andrzej Duda w orędziu wyemitowanym na antenach Polskiego Radia i TVP. Jak mówił, tym samym zdecydował o kontynuacji tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. 

Prezydent dodał, że konsultacje z formacjami, które wprowadziły swoich kandydatów do parlamentu, były dobrymi i merytorycznymi rozmowami.

“Zarówno reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej przedstawili swoich kandydatów na premiera i wyrazili wolę utworzenia rządu. Każdy wyraził przekonanie, że w nowym Sejmie zgromadzi większość konieczną do poparcia swojego kandydata, jak i rządu w całości” – przypomniał. 

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jeśli misja utworzenia rządu przez przedstawiciela PiS się nie powiedzie, to według Konstytucji Sejm wybierze kandydata na premiera, a on niezwłocznie powoła go na to stanowisko.

“Wszystkie konstytucyjne zasady i terminy zostaną zachowane” – podkreślił. 

Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna. Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory. 

Prezydent Andrzej Duda poinformował także, że Marek Sawicki z PSL będzie marszałkiem seniorem nowej kadencji Sejmu. Poprowadzi pierwsze obrady izby.

Jak argumentował Andrzej Duda, Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski, 30-letni. W przeszłości był ministrem rolnictwa. Zdaniem prezydenta polityk dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy. Marszałka seniora wybiera się spośród najstarszych posłów.

“Dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady nowego Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze” – dodał Andrzej Duda.

Marek Sawicki został wybrany z listy komitetu wyborczego Trzecia Droga. 

Andrzej Duda w orędziu podkreślił, że zależy mu na dobrej współpracy z nowym Parlamentem i Radą Ministrów – niezależnie od tego, kto utworzy rząd.

“Dobra współpraca jest szczególnie potrzebna w obszarach szeroko pojętego bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych. Drzwi Pałacu Prezydenckiego były i będą zawsze otwarte dla wszystkich, którzy chcą współpracy w najważniejszych dla Polski sprawach” – zapewnił. 
Prezydent podziękował także wszystkim wyborcom za wysoką frekwencję w wyborach.

“Potwierdziła ona, że demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek” – mówił. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!