Polska: premier i minister finansów o finansach publicznych

0
morawiecki
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w budżecie są środki na sfinansowanie obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Podczas konferencji prasowej szef rządu przypomniał, że jego ugrupowanie wdraża wszystkie programy społeczne i gospodarcze zapowiadane wcześniej.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że budżet jest stabilny i w bardzo dobrym stanie. “Każdy, kto twierdzi inaczej uprawia po prostu fantastykę budżetową i wprowadza naszych rodaków w błąd” – mówił premier.

Szef rządu zaznaczył, że mimo pandemii, wojny na Ukrainie, kryzysu energetycznego oraz inflacyjnego, dochody budżetu wzrosły o 100 procent. Dzięki temu można pokryć zobowiązania polityki społecznej, które sięgają 100 miliardów złotych. “Także są pieniądze zaplanowane na wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, wzrost z 37 do blisko 160 miliardów złotych to czterokrotny wzrost, najwyższe wydatki na politykę obronną wśród państw NATO, ale także nasza wielka polityka inwestycyjna w Polsce lokalnej i wielka polityka obniżki podatków” – wymieniał premier Mateusz Morawiecki.

Przypomniał również, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości zlikwidowano dziurę w finansach publicznych, a do 2021 roku luka w podatku VAT zmniejszyła się z 25 procent do 3,3 procent. Jest to jeden z najniższych poziomów wśród krajów Unii Europejskiej. “Ale to nie tylko VAT. Myślę, że warto zwrócić również uwagę na podatek CIT, on jest czymś absolutnie bez precedensu” – mówił premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił także uwagę, że za rządów opozycji co czwarta złotówka wpływała do mafii vatowskich.

Mateusz Morawiecki powiedział, że obecnemu rządowi udało się przeprowadzić Polskę przez największy kryzys ostatnich lat i jednocześnie obniżyć bezrobocie do najniższego w historii. Szef rządu podkreślił, że w ciągu kilku ostatnich lat udało się wyprowadzić finanse z poważnej zapaści odziedziczonej po poprzednich rządach i wskazał, że spadek bezrobocia to jeden z największych sukcesów rządu. “Mamy najniższe bezrobocie w historii III RP i najwięcej osób pracujących – ponad 17 milionów. Za naszych poprzedników to bezrobocie naprawdę szalało, dla młodych sięgało w niektórych powiatach 40-50 procent. A dla wszystkich obywateli też przekraczało znacznie 14 procent” – mówił premier.

Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5 procent. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w sierpniu 2,8 procent. Oznacza to, że Polska zanotowała trzeci najniższy wskaźnik bezrobocia – po Czechach (2,5 procent) i Malcie (2,7 procent).

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że finanse publiczne w Polsce są w bardzo dobrej kondycji. Podczas konferencji prasowej szefowa resortu podkreśliła również, że gospodarka środkami publicznymi jest przejrzysta i ogólnodostępna, a wszystkie dane są dostępne i publikowane regularnie, a także dostarczane do instytucji niezależnych takich jak Eurostat i dostępne w raportach, które Komisja Europejska czy Eurostat publikują.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że na podstawie napływających do resortu danych nie ma zagrożenia przekroczenia zaplanowanego na ten rok deficytu budżetowego. Podkreśliła, że biorąc pod uwagę wyzwania, z którymi rząd musiał się mierzyć w ostatnim czasie, stan finansów publicznych można określić jako bardzo dobry.

Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. Powinien on być przyjęty do końca stycznia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!