Główny Urząd Statystyczny potwierdził dane o wzroście PKB w Polsce w pierwszym kwartale 2023 roku na poziomie -0,3 procent. W drugim kwartale tego roku wzrost PKB kształtował się na poziomie -0,6 procent.
Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu tego roku wzrosła o 11,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano wzrost o 11,4 procent. Dane te są znacząco lepsze niż prognozy analityków, którzy spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rok do roku o 6 procent i 7,1 procent w ujęciu miesięcznym.
GUS podał również dane na temat rynku mieszkaniowego. Na koniec września tego roku w budowie było 810 tysięcy 700 mieszkań, czyli o 6,7 procent mniej niż w analogicznym miesiącu 2022 roku.
Wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. We wrześniu było ich o 20,4 procent więcej niż rok temu, i o 6,1 procent więcej niż w sierpniu tego roku. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w roku 2022 wyniósł 3,7 procent PKB, a dług sektora finansów publicznych – 49,3 procent PKB. Opublikowane w kwietniu wstępne dane GUS wskazywały na dług sektora finansów publicznych na poziomie 49,1 procent PKB.