Polska: politycy o konsultacjach u prezydenta

0
Fot. Facebook: W Pałacu Prezydenckim
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka poinformowała, że podczas konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami partii politycznych poruszane będą kwestie związane z kandydatem na premiera. Prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu przeprowadzi powyborcze konsultacje z partiami politycznymi w sprawie utworzenia nowego rządu.

Małgorzata Paprocka zaznaczała w Programie 3. Polskiego Radia, że zakres poruszanych tematów będzie szeroki. Andrzej Duda chce porozmawiać z przedstawicielami ugrupowań o sformowaniu rządu, pierwszych posiedzeniach Sejmu i Senatu oraz kluczowych kwestiach dla Polski na arenie międzynarodowej oraz w najważniejszych sprawach w polityce krajowej.

Wiceminister kultury, poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Sellin podkreślał, że obecnie żaden komitet nie ma sejmowej większości. Zaznaczył, że zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, Prawo i Sprawiedliwość liczy na to, że w pierwszym kroku misję tworzenia rządu prezydent powierzy liderowi zwycięskiego grupowania, a lider zwycięskiego ugrupowania wskaże kandydata na premiera, który spróbuje uzyskać większość parlamentarną. Jarosław Sellin zauważył, że w skład ewentualnej koalicji wśród trzech komitetów opozycyjnych wchodziłoby aż 10 partii.

Senator elekt Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział, że rząd utworzy dotychczasowa opozycja – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. “Sprawa jest oczywista” – powiedział. Zaznaczył przy tym, że rozumie, że konsultacje u prezydenta są potrzebne.
Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki mówił, że jeszcze przed konsultacjami u prezydenta może dojść do spotkania przedstawicieli opozycji. Celem tego – jak mówił polityk – miałoby być zakomunikowanie prezydentowi, że większość parlamentarna ma uzgodniony wstępny skład rządu i kandydata na premiera.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 35,38 procent wszystkich głosów. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem 30,70 procent. KO zapowiada jednak współpracę z Trzecią Drogą, na którą zagłosowało 14,40 procent wyborców i Lewicą, która zdobyła 8,61 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!