Przedstawiciele opozycji mają na razie przewagę w Senacie – wynika z cząstkowych wyników wyborów do tej izby. O sto miejsc w Senacie ubiega się 360 kandydatów. Okręgi są jednomandatowe. Do Senatu dostają się zwycięzcy w każdym ze stu okręgów wyborczych.
Do Senatu wejdzie między innymi obecny marszałek izby Tomasz Grodzki i dawny lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Tomasz Lenz z Koalicji Obywatelskiej zwyciężył w wyborach w senackim okręgu numer 11 w województwie kujawsko-pomorskim. Zdobył 66,98 procent głosów, a jego konkurentka – kandydatka PiS Maria Mazurkiewicz – 33,02 procent.
W okręgu numer 6 po przeliczeniu 95,33 procent głosów prowadzi Kazimierz Ujazdowski z ponad 48- procentowym poparciem. W okręgu wałbrzyskim przeliczono dane z 87,55 procent komisji. Obecna senator Agnieszka Kołcz-Leszczyńska z Koalicji Obywatelskiej ma 57,69 procent poparcia, Renata Wierzbicka z PiS – 32,42 procent.
Po przeliczeniu ponad 77 procent danych z komisji w okręgu numer 58, który obejmuje Przemyśl i okoliczne powiaty, 51 procent poparcia ma Mieczysław Golba z PiS, wyprzedzając Adama Wosia z komitetu z Paktu Senackiego. Po przeliczeniu wszystkich głosów w okręgu numer 67 w województwie pomorskim zwyciężył senator trzech minionych kadencji Leszek Czarnobaj z Paktu Senackiego. Poparło go 52,56 procent głosujących.
W okręgu numer 89, obejmującym między innymi powiaty grodziski, międzychodzki i szamotulski, po przeliczeniu ponad 77 procent głosów 57-procentowe poparcie ma Jan Filip Libicki z Paktu Senackiego. Danuta Nijaka z PiS – 29 procent. W Poznaniu Rafał Grupiński z Paktu Senackiego ma ponad 77 procent poparcia. Ewa Jemielity z PiS niecałe 29 procent.
Senatorem z Krakowa zostanie Bogdan Klich, który po przeliczeniu 88 procent głosów, ma ponad 70 procent poparcia. Startujący z listy PiS Mateusz Małodziński 29 procent.
KOMENTARZE