Rozpoczyna się 39. Warszawski Festiwal Filmowy. Wielbiciele światowego kina będą przez 10 dni mogli obejrzeć 138 filmów z 52 krajów. Wśród nich będą zarówno fabuły, dokumenty, krótkie metraże jak i animacje.
Dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn wyjaśnia, że podczas tegorocznego Festiwalu wiele filmów będzie pokazywanych premierowo.
“Mamy 22 premiery światowe filmów pełnometrażowych i 13 premier światowych filmów krótkometrażowych. Bardzo zależy mi na tym, żeby to były interesujące, wartościowe filmy i myślę, że to się udało. Istotny też jest element premierowości dlatego, że on świadczy o zaufaniu jakim darzą nas filmowcy, to pierwsze pokazanie dzieła, nad którym się pracowało przez wiele lat światu i to się stanie kilkadziesiąt razy na Warszawskim Festiwalu Filmowym” – mówi Stefan Laudyn.
Filmy podczas Festiwalu będą pokazywane w ramach kilku konkursów, w Konkursie Głównym o Grand Prix będzie rywalizować 14 produkcji z kilkunastu krajów – wyjaśnia Stefan Laudyn.
“Jak zwykle zwracamy uwagę na kino z naszego regionu, mamy dwa filmy polskie pokazywane również na otwarcie film Andrzeja Jakimowskiego ‘Uśmiech losu’ i ‘Lęk’ Sławomira Fabickiego, mamy czesko-polsko-słowacki film ‘Już cię nie kocham’ Zdenka Jiraskiego, czy film ‘Ani słowa’ Hanny Slak. Jest także film z Ukrainy Tarasa Drona ‘Szklany dom'” – wymienia Stefan Laudyn.
Podkreśla również, że podczas Festiwalu będzie można zobaczyć szerokie spektrum światowego kina, a jednym najczęściej podejmowanych przez filmowców tematów są problemy młodzieży.
“Mieliśmy w tym roku 4 800 zgłoszeń ze 111 krajów, wybraliśmy z tego ogromnego wysypu filmowego, filmy najlepsze z najlepszych. W tym roku okazało się, że mamy sporo filmów o młodych czy bardzo młodych ludziach, wręcz o dzieciakach, które się zmagają z rzeczywistością i czasami dają sobie radę lepiej niż ich rodzice. Kino społeczne o młodych ludziach z różnych części świata i jak zwykle dowiadujemy się, że kraje są różne, kultury są różne, ale problemy ludzi są identyczne” – mówi Stefan Laudyn.
W repertuarze tegorocznego Festiwalu oprócz dwóch polskich filmów w Konkursie Głównym, w Konkursie 1-2, debiutów pokazane zostaną filmy: “Błazny” w reżyserii Gabrieli Muskały oraz “Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej. Z kolei w Konkursie Filmów Dokumentalnych startują: “Danger zone” w reżyserii Marii Drygas oraz “Ta, którą kocham” w reżyserii Pawła Hejbudzkiego.
Podczas Festiwalu odbędzie się także po nad sto spotkań z twórcami filmów, które zaplanowano po projekcjach. Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie wff.pl