Polska: minister M.Błaszczak o ochronie polskiej granicy

0
Fot. Twitter: MON

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił, że polska granica będzie skutecznie chroniona dzięki obecnemu rządowi i jego działaniom. W Krynkach na Podlasiu ministrowie obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych wzięli udział w odprawie z funkcjonariuszami służącymi na granicy z Białorusią. 

Szef MON podkreślał, że rząd jednoznacznie wspiera służby chroniące polską granicę. Przypomniał jednocześnie, że to obecny rząd doprowadził do budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. „Trzeba o tym pamiętać, że te ataki hybrydowe wciąż mają miejsce. Niestety są też ludzie, którzy atakują żołnierzy Wojska Polskiego i polskich funkcjonariuszy. najważniejsze jest to, że rząd stoi murem za polskim mundurem. Więcej, naród stoi murem za polskim mundurem” – mówił minister Mariusz Błaszczak.

W lecie 2021 roku rozpoczął się kryzys migracyjny, spowodowany zorganizowanym przez reżim w Mińsku przerzutem migrantów między innymi z Bliskiego Wschodu drogą lotniczą przez Mińsk do Europy Zachodniej. W odpowiedzi na próby nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów, polski rząd zdecydował o budowie stalowej zapory. W 2022 roku wybudowano konstrukcję o wysokości 5,5 metra i długości około 200 kilometrów. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników.

Mimo zmniejszenia presji migracyjnej wciąż każdego dnia dochodzi do około 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 20,6 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia, a w samym lipcu było 4 tys. takich prób. Migranci pochodzili z blisko 50 różnych państw.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!