Polska: Para Prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

0
Fot. Facebook: Narodowe Czytanie
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Para Prezydencka zaprasza na tegoroczne Narodowe Czytanie, które odbędzie się 9 września. Lekturą 12. odsłony akcji jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W filmie opublikowanym w mediach społecznościowych Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zaprezentowali fragment powieści. 

“To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu” – podkreślił w liście z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda. 

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

 Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.  

Nad Niemnem to także jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!