Polska: premier o przyszłorocznym budżecie

0
morawiecki
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP

Rząd przewiduje, że dochody państwa w przyszłym roku wzrosną o blisko 80 miliardów złotych i wyniosą 680 miliardów złotych. Rada Ministrów przyjęła na dzisiejszym posiedzeniu projekt budżetu na rok 2024.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone na obronność. Wydatki w tym obszarze mają wzrosnąć do poziomu czterech procent PKB. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że bezpieczeństwo obywateli jest wartością nadrzędną, dlatego na wzmocnienie polskiej armii w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie przeznaczonych 140 miliardów złotych. 
Premier Mateusz Morawiecki mówił również, że dobra sytuacja gospodarcza w kraju pozwala także zwiększyć wydatki na politykę społeczną. 
“Mamy najniższe bezrobocie, najwyższe wydatki na politykę społeczną i najwyższe wskaźniki zatrudnienia” – podkreślał szef rządu. 
Zapewnił, że w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono też wszystkie środki niezbędne do wzmocnienia programu 800+, ale również na dodatkowe emerytury i ich waloryzację.  

Trzecim filarem przyszłorocznego budżetu państwa ma być opieka zdrowotna. Rząd planuje przeznaczyć na tan cel ponad 190 miliardów złotych. Szef rządu podkreślił znaczący wzrost wydatków na ten cel. 

“Wydatki na ochronę zdrowia rosną z około 77 miliardów z czasów ostatniego roku rządów Platformy Obywatelskiej do 190 miliardów złotych”. 

Według premiera ta kwota umożliwi sfinansowanie nowych etatów i zapewnienie podwyżek w służbie zdrowia, kupno nowego sprzętu i remonty szpitali. To bezpieczny budżet dla Polski i Polaków – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów poinformował też, że wzrosną dochody do budżetu. W tym roku będzie to 605 miliardów złotych, a w projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano dochody na poziomie ponad 683 miliardów złotych. 

Projekt budżetu zakłada inflację na poziomie 6,6 procent, a deficyt ma wynieść 4,5 procenta PKB. 

Prezes Rady Ministrów zapewnił, że pomimo wielu kryzysów udało się wygospodarować dochody i dopasować wydatki.  “To bezpieczny ruch w trudnych czasach” – dodał premier.

W projekcie przyszłorocznego budżetu znalazło się też miejsce na podwyżki dla służb mundurowych i budżetówki. 

“Chcemy aby nasze służby mundurowe, ale także cała budżetówka, były docenione za swoją ciężką pracę” – powiedział Mateusz Morawiecki. 
Z tego powodu wszyscy zatrudnieni w służbach publicznych, mundurowych i budżetówce mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe o 12.3 procenta. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!