Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza czternastą emeryturę jako świadczenie stałe. Oznacza to, że będzie wypłacane co roku. Przysługiwać będzie emerytom i rencistom uprawnionym do świadczeń z ZUS.
Przewodnicząca sejmowej komisji rodziny Urszula Rusecka z PiS mówi, że prezydent podjął bardzo dobrą decyzję. Stwierdza, że wpisuje się ona w politykę korzystną dla seniorów, którą Prawo i Sprawiedliwość, co podkreśla, realizuje od 2015 roku.
W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana na przełomie sierpnia i września. W kolejnych latach zgodnie z ustawą o terminie będzie decydował rząd w rozporządzeniu.
W tym roku świadczenie w maksymalnej wysokości, tj. minimalnej emerytury wypłacanej przez ZUS, otrzymają osoby, których dochód miesięczny wynosi 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty będzie stosowana zasada złotówka za złotówkę. W kolejnych latach rząd w formie rozporządzenia będzie miał prawo zwiększyć wysokość świadczenia.
W tym roku “czternastka” trafi do ponad 8 mln Polaków.
Świadczenie po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku. Rząd zdecydował się powtórzyć je w 2022 roku. Za każdym razem wymagało to uchwalenia odrębnej ustawy. Teraz nie będzie to już konieczne.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!