Rząd omówił pakiet pomocowy dla rolników, który ma być przyjęty w trybie obiegowym. O jego szczegółach w siedzibie resortu rolnictwa mówił minister Robert Telus. Wyjaśniał, że chodzi o dodatkowe pieniądze na wydłużenie okresu obowiązywania dopłat do sprzedawanych zbóż lub do zakupu nawozów. Ponadto zgłoszone rozporządzenie ma gwarantować wsparcie dla firm skupujących mokrą kukurydzę z terytorium Polski.
Robert Telus informował, że zgoda rządu spowodowałaby wydłużenie możliwości sprzedawania zbóż z dopłatą – do 15 lipca, a nie – jak pierwotnie zakładano – do końca czerwca: “Zaś przyjmowanie wniosków przedłużyliśmy z 15 lipca na 31 lipca. Zatem wszyscy, którzy sprzedadzą zboża – pszenicę i inne ujęte w rozporządzeniu – i zmieszczą się w terminach – będą mogli liczyć na dopłaty” – uzasadniał szef resortu.
W przypadku dopłat do nawozów rozporządzenie również przewidywałoby wydłużenie okresu objętego dopłatą jak i wydłużenie możliwości składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. “Wydłużyliśmy ten termin objęty dopłatą z 31 marca do 15 maja. Zatem wszyscy, którzy przed 15 maja zakupili nawozy, mogą liczyć na pomoc – to w sumie 4,7 miliarda złotych. Wnioski będzie można składać również do 31 lipca” – podkreślił.
Szef resortu rolnictwa zapowiedział też, że w okresie suszy i niedoborów wody na polach, potencjalne straty ponownie mają szacować komisje terenowe. Wspomagać je ma aplikacja suszowa, do której pracy zgłaszano w minionym sezonie wiele uwag.
Robert Telus poinformował też, że jedna ze spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa pracuje nad możliwością skupu z rynku nadmiaru malin.