Jak poinformowało dziś Ministerstwo Rozwoju i Technologii Polska zwiększy swój wkład finansowy do Europejskiej Agencji Kosmicznej o 200 milionów euro. Ta suma plasuje Polskę wśród wiodących państw agencji oraz ma umożliwić dynamiczny rozwój polskiego sektora kosmicznego. Razem z wcześniej zadeklarowaną kwotą, wkład Polski w badania ESA na najbliższe lata wyniesie ponad 250 milionów euro.
Jak mówi prezes Polskiej Agencji Kosmicznej profesor Grzegorz Wrochna, 90% tych środków, powróci do naszego kraju w formie zamówień, które będą realizować polskie firmy sektora kosmicznego.
“Na co dokładnie te pieniądze pójdą, to jest w tej chwili przedmiotem rozmów zarówno z ESA jak i z polskimi firmami sektora kosmicznego. Te pieniądze, które wkładamy, powinny wrócić w formie zamówień dla polskich firm, polskich instytucji naukowych, na elementy potrzebne do realizacji programów ESA” – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Większy wkład do ESA ma umożliwić sfinansowanie obszarów działań, które zostały wskazane w Polskiej Strategii Kosmicznej z 2017 roku. W sprawie kilku projektów, w przyszłości mają zostać podpisane umowy bilateralne.
“Najważniejszy z nich to budowa polskich satelitów obserwacyjnych, kolejny to staże dla Polaków w ESA, jeszcze jeden będzie dotyczył rozwoju technologii” – powiedział profesor Grzegorz Wrochna.
Cały czas toczą się negocjacje w sprawie dostępu do badań prowadzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot polskiego astronauty w kosmos wymaga jednak nie tylko akceptacji Europejskiej Agencji Kosmicznej, ale również zgody NASA.
“Jeśli chodzi o ISS to większość kosztów pokrywa NASA i to NASA ma decydujący głos, jeżeli chodzi o organizację lotów. Stąd też wszystkie szczegóły, łącznie z nazwiskiem astronauty, będą wynikiem nie tylko tych negocjacji ale również zgody międzynarodowego komitetu, który za to odpowiada” – powiedział profesor Wrochna.
W tym momencie, w kosmos mógłby polecieć dr Sławosz Uznański, rezerwowy astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jak jednak zapewniają przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego, w przypadku niedyspozycji dr Uznańskiego, nasz kraj będzie mógł wystawić jego zastępcę, który posiada odpowiednie kompetencje oraz spełnia surowe wymagania zdrowotne.
Decyzje w sprawie dostępu do badań na ISS, nazwiska astronauty jak i terminu ewentualnego lotu, mogą zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni.