Polska: premier M. Morawiecki zapowiedział nową inwestycję Intela we Wrocławiu

0
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nową inwestycję firmy Intel, która powstanie na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej w gminie Miękinia koło Wrocławia. Będzie to Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Intel chce zainwestować w nowy zakład 4,6 mld dolarów. Szef rządu mówił, że to szczególna inwestycja. 

“To najbardziej zaawansowane techniki produkcji, które będą przyciągały jak magnes kolejnych inwestorów i kooperantów” – powiedział szef rządu. 

Realizacja inwestycji pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy dla co najmniej 2 tysięcy wysoko wykwalifikowanych pracowników, a także dla pracowników kontraktowych. Szacuje się, że na przestrzeni najbliższych kilku lat w prace budowlane zaangażowane będzie kilka tysięcy osób. Ponadto, powstanie fabryki daje dużą szansę na powstanie w pobliżu kolejnych inwestycji z tego obszaru, a także przyciągnie projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez polskie uczelnie w partnerstwie z sektorem MŚP.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że inwestycja firmy Intel jest największą typu greenfield w Polsce. 

“Cieszę się, że jedno z kluczowych ogniw w produkcji najwyżej zaawansowanych technologii będzie zakotwiczone w Polsce. To bardzo ważne, że inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo i jednocześnie wpływają na rozwój technologiczny będą tworzone w naszym kraju” – tłumaczył premier. 

Szef rządu dodał, że inwestycja Intela jest nie tylko ważnym momentem dla Polski, ale stanowi również element strategii jednej z największych i najważniejszych technologicznie firm świata – “strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych”. 
Nowa fabryka będzie współpracować z zakładem produkcji wafli krzemowych (tzw. fabami), funkcjonującym już w Irlandii oraz zakładem powstającym w niemieckim Magdeburgu. Wyprodukowane w fabach wafle trafią do dolnośląskich zakładów integracji i testowania, w których będą rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach docelowych produktów (np. procesorów wykorzystywanych w komputerach osobistych) oraz testowane przed dostarczeniem do klientów.

Nowa inwestycja wpisuje się w strategię Unii Europejskiej, która zakłada uzyskanie 20 proc. udziału w globalnym rynku produkcji chipów do 2030 roku.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński powiedział, że to największa i najważniejsza bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce. 
“To inwestycja na Dolnym Śląsku i to nie jest przypadek, bo to właśnie tu tych prywatnych inwestycji jest najwięcej, zaraz po Warszawie” – dodał Janusz Cieszyński. 

Kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do wyboru okolic Wrocławia jako lokalizacji nowej inwestycji, była dostępność wykwalifikowanych ekspertów, w szczególności absolwentów lokalnych uczelni takich jak Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski. Polska jest krajem z drugą największą w Unii Europejskiej liczbą absolwentów kierunków ICT, a największy w kraju wydział informatyki prowadzi właśnie Politechnika Wrocławska.

Rzecznik rządu Piotr Müller napisał na Twitterze, że Intel zainwestuje blisko 20 miliardów złotych. “To efekt ważnych i długich rozmów, m. in. w Gdańsku, gdzie w 2021 r. premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezesem Intela Patem Gelsingerem. Inwestycja Intela to dowód zaufania do Polski i ważny element wzmacniania relacji transatlantyckich” – ocenił Piotr Müller. 

23 maja Rada Ministrów zatwierdziła decyzję, na mocy której minister Janusz Cieszyński podpisał w imieniu rządu list intencyjny z firmą Intel. W ramach porozumienia polski rząd wesprze – pierwsze w swoim rodzaju – zintegrowane zakłady produkcyjne lub fabryki, które przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i odporności ekosystemu półprzewodników w Unii Europejskiej. 

“Największa w historii inwestycja Intela potwierdza wysoką konkurencyjność i atrakcyjność inwestycyjną polskiej gospodarki. Dołączyliśmy do krajów z produkcją strategicznie istotnych i supernowoczesnych półprzewodników Jesteśmy jednym z głównych beneficjentów nearshoringu na świecie” – napisał na Twitterze prezes Polskiego Fundusz Rozwoju Paweł Borys.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!