Polska: J. Kaczyński o prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o komisji ds. wpływów rosyjskich

0
Fot. Facebook: Prawo i Sprawiedliwość
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że o złożonym przez prezydenta projekcie nowelizacji ustawy o komisji do spraw wpływów rosyjskich, będzie decydował w głosowaniu klub Prawa i Sprawiedliwości.

Pytany o prezydencką inicjatywę podczas konferencji w miejscowości Rudna Wielka na Podkarpaciu, prezes PiS stwierdził, że prezydent jest głową państwa i ma prawo decydować w różnych sprawach sam. „Tą decyzję, jak sądzę, podjął po jakichś rozmowach ze swoimi bezpośrednimi współpracownikami” – dodał Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że decyzja co do głosowania, to jest decyzja, jaką podejmie klub PiS.

Prezes rządzącej partii zauważył przy tym, że prezydent nie podważył istoty ustawy. Stwierdził, że wpływy rosyjskie w Polsce były i niewątpliwie w dalszym ciągu są. „Wszystko, co można stwierdzić w trakcie postępowania, powinno być społeczeństwu znane, a to, że to będzie dla niektórych być może nawet skrajnie niewygodne, to nie ma żadnego znaczenia, to jest właśnie sprawdzian demokracji” – powiedział Jarosław Kaczyński. „Tego pan prezydent nie podważył i z tego się bardzo cieszymy” – podkreślił prezes PiS.

Do Sejmu wczoraj po południu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Ustawa weszła w życie w środę, po podpisaniu jej w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę, który także zapowiedział, że w trybie kontroli następczej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt nowelizacji zakłada między innymi zmianę trybu odwoławczego od decyzji komisji oraz zniesienie możliwości stosowania przez komisję środków zaradczych. Mają one być zastąpione opinią komisji, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym.

Zadaniem komisji ma być między innymi analiza czynności urzędowych wpływanie na treść decyzji administracyjnych, wydawanie szkodliwych decyzji czy zawieranie umów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!