USA: J. Biden chwali ponadpartyjne porozumienie w sprawie limitu zadłużenia

0
Joe Biden
Fot. NYPost
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Kongres uchwalił ustawę w sprawie podniesienia limitu długu publicznego, co zapobiega ogłoszeniu niewypłacalności USA. To rzadki przykład ponadpartyjnej współpracy w Stanach Zjednoczonych. W telewizyjnym orędziu do Amerykanów Joe Biden dziękował liderom obu partii za kompromis i podpisał dziś ustawę.

Po uchwaleniu przez Kongres porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia państwa w zamian za cięcia budżetowe prezydent USA wygłosił telewizyjne orędzie do Amerykanów z Gabinetu Owalnego. Tego rodzaju wystąpienia zarezerwowane są dla najważniejszych wydarzeń dla Stanów Zjednoczonych.

“Uchwalenie tego porozumienia budżetowego było kluczowe, a stawka była bardzo wysoka. Gdybyśmy nie porozumieli się w tej sprawie, po raz pierwszy w historii groziłoby nam ogłoszenie niewypłacalności” – mówił Joe Biden.

Prezydent USA dziękował przywódcom obu partii za gotowość do kompromisu.

“Nikt nie dostał wszystkiego, czego oczekiwał, ale Amerykanie uzyskali to czego potrzebowali – uniknięcia kryzysu, a nawet katastrofy gospodarczej” – oświadczył. 

Zgodnie z zawartym przez prezydenta USA porozumieniem z republikanami ograniczona zostanie część programów społecznych, co ma przynieść w ciągu 10 lat oszczędność 1,5 biliona dolarów. Zostaną jednak zachowane priorytety prezydent Joe Bidena jak opieka medyczna czy inwestycje w infrastrukturę. Cięcia budżetowe nie dotkną amerykańskiej pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej dla Ukrainy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!