Symbol męstwa, determinacji i odwagi, ale i wspólnej walki dwóch narodów – tak o powstaniu w getcie warszawskim mówił prezydent Andrzej Duda. W Warszawie na placu Bohaterów Getta zakończyły się obchody 80. rocznicy wybuchu zrywu żydowskich bojowników przeciwko Niemcom.
Prezydent Andrzej Duda, mówiąc o motywacji powstańców z getta, przywoływał słowa tych, którzy przeżyli starcie z Niemcami sprzed ośmiu dekad. “Tak jak Marek Edelman, mówili – to nie była tak naprawdę walka o życie, to była po prostu nasza walka przeciwko nim, to była nasza walka o godność, przede wszystkim o godną śmierć, o śmierć na naszych warunkach, na naszych zasadach, czyli w istocie o wolność” – podkreślał.
Andrzej Duda nawiązął również do znajdującego się w miejscu obchodów Pomnika Bohaterów Getta. Jego elementem są menory podtrzymywane przez lwy. Lwy – jak mówił polski prezydent – będące symbolem męstwa. “Powstanie w getcie warszawskim jest dla mnie, prezydenta Rzeczypospolitej, i dla nas, dzisiaj, potomnych, przede wszystkim symbolem męstwa, determinacji i odwagi, woli walki o wolność, woli samodecydowania o sobie, niezwykłej, szaleńczej odwagi, absolutnej determinacji” – powiedział prezydent.
Andrzej Duda odwoływał się także do polsko-żydowskiej pamięci historycznej i kulturowej, która, jak zaznaczył, stała się wzorcem dla powstańców z getta. “Są naszymi wspólnymi bohaterami Izraela. Są bohaterami Żydów na całym świecie. Są bohaterami Polski i Polaków. Wielu z nich, tych, co przeżyli powstanie w getcie, było później powstańcami powstania warszawskiego” – przypominał.
Prezydent wezwał także do porzucenia nienawiści w relacjach międzyludzkich. “Każdy, kto depcze drugiego człowieka, depcze po grobach bohaterów powstania w getcie warszawskim, depcze groby pomordowanych Żydów, ale depcze także groby wszystkich tych, którzy pomagali wtedy tym prześladowanym, depcze także groby Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” – podkreślał Andrzej Duda.
Oprócz polskiego prezydenta w rocznicowych obchodach w Warszawie biorą udział prezydenci Izraela i Niemiec – Izaak Herzog oraz Frank-Walter Steinmeier. Wcześniej politycy spotkali się na dwustronnych rozmowach z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców dotyczące likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie. Do nierównej walki stanęło – według różnych szacunków – od 700 do 2000 bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez III Rzeszę Europie.