Polska: konwencja PiS w Łysych – ochrona polskiej wsi

0
Fot. Facebook: Prawo i Sprawiedliwość
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od dziś obowiązuje zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Decyzję podjął rząd, a ogłosili ją przedstawiciele PiS i rządu na konwencji partyjnej w Łysych na Mazowszu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa Roberta Telusa i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Ponadto w ramach Tarczy rolnej dla polskiej wsi zapowiedziano dopłaty do zboża w skupie, tak, aby cena za tonę wynosiła minimum 1400 złotych, dopłaty do nawozów w wysokości 500 złotych, a także wzrost dopłat do paliwa rolniczego do 2 złotych.  

“Wprowadzony od dziś zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy ma być wstępem do rozmów i porozumienia z Ukrainą” – mówił w Łysych minister rolnictwa i rozwoju wsi Rober Telus. Jak podkreślał, to sygnał dla Unii Europejskiej, by wprowadziła realną pomoc. “Koszty tej pomocy musi ponieść cała Europa, a nie tylko polscy rolnicy” – mówił minister. W poniedziałek o porozumieniu ma rozmawiać w Polsce z ministrem rolnictwa Ukrainy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał, że rozporządzenie o zakazie wwozu produktów rolnych z Ukrainy “leży w interesie polskiej wsi oraz w interesie Ukrainy”. Wyjaśniał, że w Polsce mamy inne rodzaje ziemi oraz wyższa jest cena pracy. “Na Ukrainie gospodaruje się na wielkich obszarach i działania prowadzą głównie firmy międzynarodowe, mające możliwości, których nie mają polscy rolnicy” – dodał. “Tego rodzaju sytuacja, w której wszystko wpływałoby bez ograniczeń do Polski (…), doprowadziłoby do generalnego, bardzo daleko idącego kryzysu rolnictwa” – mówił prezes PiS i zapewnił, że jego ugrupowanie do tego nie dopuści.

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował też, że rząd podjął też decyzję o kontynuacji dopłat do nawozów oraz o dopłatach do skupu zboża. Minimalna cena w skupie będzie wynosiła 1400 zł za tonę. Rząd chce też zwiększenia dopłat do paliwa rolniczego z 1,4 do 2 złotych. W tej sprawie rząd wystąpi o zgodę Komisji Europejskiej. 

Wprowadzane rozwiązania premier Mateusz Morawiecki nazwał Tarczą rolną i zapowiedział, że zostanie ona zrealizowana “szybko, konkretnie i w określonym czasie” 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!