Polska – prezydent A.Duda: karabinek Grot naszym hitem eksportowym

0
180
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

To nasz hit eksportowy – tak o karabinku Grot mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Fabryce Broni “Łucznik” w Radomiu. To właśnie tam produkowany jest Grot. Prezydent wyraził nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne zagraniczne kontrakty na zakup tej broni, testowanej dziś w warunkach wojennych.

“Naszymi Grotami posługują się żołnierze ukraińscy, broniący swojej ojczyzny przed rosyjską agresją. Ale dla zakładów w Radomiu, dla pionów zajmujących się udoskonalaniem, kontrolą jakości, modyfikacjami na przyszłość, te doświadczenia zbierane stamtąd, z warunków frontowych, bojowych na Ukrainie, mają ogromną wartość” – mówił Andrzej Duda.

Wczoraj na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że Ukraińcy postanowili zamówić kolejne egzemplarze Grotów. Andrzej Duda przypominał, że minister obrony narodowej podpisał także aneks do kontraktu na dostawy Grotów dla Wojska Polskiego. W najbliższych latach ma to być 200 tysięcy egzemplarzy.

“W sumie wszystkich karabinków Beryl, które też tutaj były produkowane, a dziś są tu serwisowane, zostało wyprodukowanych około 88 tysięcy. Śmiało można powiedzieć, że dziś to blisko trzy razy tyle” – powiedział.

Prezydent dodał, że intencją polskich władz jest to, by karabinek Grot był dominującą tego typu bronią w polskiej armii i polskich służbach.
“Chcemy być pod tym względem samowystarczalni” – zadeklarował Andrzej Duda. Jak wyjaśnił, chodzi o to, by zarówno produkcja, jak i serwis karabinków znajdowały się w Polsce. “To ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, także i na przyszłość, dla rozwoju naszego potencjału obronnego” – mówił Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Prezydent przywołał też polskie zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku i niezwykłą mobilizację naszych rodaków, którzy – jak mówił – stworzyli milionową armię, by odeprzeć wroga.

“Chcielibyśmy, aby docelowo w naszych magazynach broni, w rezerwach tutaj w Polsce znajdowało się w sumie około miliona sztuk karabinów” – zadeklarował Andrzej Duda.

Grot to karabinek szturmowy kalibru 5,56 milimetra opracowany przez Fabrykę Broni “Łucznik” w Radomiu we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki TYTAN.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!