Polska: raport NBP o inflacji i wzroście gospodarczym

0
175
NBP stopa inflacja pieniądze
Fot. WNP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się wyraźnego spadku inflacji w Polsce. Z opublikowanego raportu o inflacji i wzroście Produktu Krajowego Brutto wynika też, że polską gospodarkę czeka spowolnienie, ale bez recesji.

Jeden z autorów raportu Jacek Kotłowski z NBP powiedział, że poza dotychczasowymi podwyżkami stóp procentowych, obniżaniu się inflacji będzie sprzyjała sytuacja gospodarcza. Wskazał, że między innymi obserwujemy spadanie cen surowców oraz malejące problemy w sieciach dostaw. Jacek Kotłowski dodał, że spowolnienie gospodarcze będzie mniejsze niż wcześniej prognozowano kilka kwartałów temu.

Z raportu NBP wynika, że w tym roku średnioroczna inflacja w Polsce wyniesie 11,9 procent, w przyszłym 5,7 procent, a w 2025 inflacja spadnie do 3,5 procent.

Według ekspertów NBP w tym roku polska gospodarka wzrośnie o 0,9 procent w ujęciu rocznym, w przyszłym roku wzrost wyniesie 2,1 procent, a w 2025 roku gospodarka wzrośnie o 3,1 procent.

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 6,75 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!