Prezydent Andrzej Duda ocenił, że jego spotkania w Londynie, Brukseli i Monachium przebiegły w dobrej atmosferze i były elementem przygotowania do wizyty w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Po przylocie do kraju prezydent podkreślił, że z międzynarodowymi partnerami rozmawiał między innymi o oczekiwaniach wobec pobytu prezydenta Joe Bidena w naszym kraju – o czym będą dyskusje i jakie są dalsze plany działania, jeśli chodzi o wzmacnianie wschodniej flanki NATO, w tym Polski. “Rozmawiałem także na temat zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie na przełomie lipca i czerwca” – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent przy okazji Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa spotkał się m.in. – w ramach Trójkąta Weimarskiego – z kanclerzem Niemiec i prezydentem Francji, a także prezydentem elektem Czech i premierem Norwegii.
Andrzej Duda przekazał, że wśród światowych przywódców panuje jedność w kwestii dalszego wspierania Ukrainy. Polski przywódca powiedział dziennikarzom po powrocie z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że wszyscy chcą ukarania Rosji za jej imperialne zamiary, które poskutkowały aktem agresji. “Są rysowane różne scenariusze tego, co może dalej dziać się na Ukrainie, jaka może być sytuacja wojenna. Jednak panuje jedność, że musimy wspierać Ukrainę, ale te działania planować w uzgodnieniu z Ukrainą” – podkreślił prezydent. Dodał, że wszyscy są zdania, że trzeba wspierać Ukrainę teraz w walce, a także później – w odbudowie kraju.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił także, że Polska ma wobec Białorusi uczciwe zamiary, a to reżim w Mińsku atakuje sąsiadów. Pytany o sprawę zamknięcia przejścia w Bobrownikach, przypomniał o agresywnych działaniach Białorusi – od wywołania kryzysu migracyjnego na granicy po motywowane politycznie wyroki więzienia, tak jak w przypadku Andrzeja Poczobuta. “Dzisiaj twardo bronimy naszej granicy – nie damy się zastraszyć” – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył jednocześnie, że chcemy dobrze żyć z sąsiadami. Przejście w Bobrownikach to jedno z dwóch otwartych do tej pory przejść z Białorusią, przez które odprawiane są TIR-y.
Tydzień temu sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia, rzekomo za podejmowanie działań “na szkodę Białorusi” i za “wzniecanie nienawiści”. W ocenie polskich władz to jaskrawy przejaw prześladowania mniejszości polskiej w tym kraju. Andrzej Poczobut jest publicystą, blogerem oraz działaczem Związku Polaków na Białorusi. W swoich artykułach wielokrotnie krytykował reżim Aleksandra Łukaszenki. Od dwóch lat w areszcie przebywa również białoruski działacz społeczny Aleś Bialacki. W ubiegłym roku został laureatem pokojowej nagrody Nobla, wspólnie z rosyjskim Stowarzyszeniem Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich. Grozi mu wyrok dziesięciu lat więzienia.
Prezydent Andrzej Duda spodziewa się, że warszawskie przemówienie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena będzie miało “istotny wymiar historyczny”. Zdaniem prezydenta będzie to również ważne wystąpienie w kontekście tworzenia strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy i świata.
Andrzej Duda podkreślił, że najważniejsze jest dla niego to, że Joe Biden przemówi do świata z Warszawy. “Cieszę się, że przemówienie głowy najsilniejszego państwa na świecie będzie wygłaszane w tych trudnych czasach właśnie stąd” – powiedział prezydent. Dodał, że spodziewa się w treści przemówienia słów o wolności i o gwarancjach bezpieczeństwa.
Prezydent dodał, że sama warstwa symboliczna warszawskiego przemówienia amerykańskiego przywódcy jest ważna dla bezpieczeństwa i prestiżu Polski. Dopytywany czy należy spodziewać się deklaracji militarnych ze strony prezydenta USA, Andrzej Duda stwierdził, że o tę sprawę trzeba pytać samego Joe Bidena.
Amerykański prezydent będzie w Polsce we wtorek i w środę. Najpierw odbędzie dwustronne rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, następnie – we wtorkowe popołudnie – wygłosi przemówienie w ogrodach dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie. W środę Joe Biden weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli krajów wschodniej flanki NATO.